Czy patelnie z powłoką nieprzywierającą są bezpieczne?

Spędzanie każdego ranka przy kuchennym zlewie i skrobanie zwęglonych resztek śniadania po pewnym czasie staje się nudne. Naczynia nieprzywierające mogą wydawać się atrakcyjną alternatywą – ale czy są bezpieczne?

Zwykle, gdy ludzie pytają o bezpieczeństwo ich nieprzywierających naczyń, mówią o teflonie, powiedziała Suzanne Fenton, endokrynolog rozrodu z National Institutes of Environmental Health Sciences w Północnej Karolinie. Ten przezroczysty plastik, znany również jako politertrafluoroetylen (PTFE), jest używany do powlekania metalowych garnków i patelni, nadając im woskową, łatwą do czyszczenia powierzchnię – i przez dziesięciolecia naukowcy debatowali, czy jest bezpieczny do gotowania.

Eksperci zgadzają się, że sam teflon nie stanowi problemu. Sama powłoka jest uważana za nietoksyczną. Nawet jeśli połkniesz małe płatki, przechodzi przez ciebie. Ale niektórzy eksperci martwią się, co się stanie, gdy teflon stanie się zbyt gorący. „Kiedy patelnie się przegrzewają, powłoka PTFE zaczyna się rozpadać” – powiedział Fenton. Rozkładający się teflon uwalnia wiele toksycznych gazów. W rzadkich przypadkach wdychanie tych oparów chemicznych może wywołać gorączkę polimerową, stan charakteryzujący się wysoką gorączką, duszność i osłabienie. Szczególnie niepokojący jest kwas perfluorooktanowy (PFOA), jedna z substancji chemicznych uwalnianych podczas ogrzewania teflonowych naczyń. Długotrwała ekspozycja na PFOA jest powiązana z wieloma stanami, od raka po chorobę tarczycy, powiedział Fenton.

Nie wszyscy badacze uważają, że ludzie muszą się martwić, że ich teflonowe naczynia się zepsują. Niektórzy zwracają uwagę, że żadne badania nie analizowały konkretnie długoterminowego wpływu naczyń teflonowych na ludzi. Zamiast tego badania te koncentrują się na skutkach zdrowotnych chemicznych produktów ubocznych teflonu, takich jak PFOA. Wiele danych dotyczących tych toksyn pochodzi z przypadków narażenia środowiskowego – na przykład wody pitnej lub ustawień fabrycznych, gdzie poziomy narażenia są znacznie wyższe niż w przypadku naczyń z powłoką nieprzywierającą. „Ogólnie rzecz biorąc, patelnie nieprzywierające nie są niebezpieczne” – powiedział Kyle Steenland, profesor zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Emory w Atlancie.

Steenland i inni naukowcy argumentują również, że ludzie nie gotują w wystarczająco wysokich temperaturach, aby te reakcje chemiczne miały miejsce. „Teraz, jeśli będziesz palić swoje patelnie przez godzinę przy dużym upale, teflon się rozpadnie”, „Ale to będzie najmniejszy z twoich problemów, ponieważ twój dom będzie się palił”.

Jednak badania sugerują, że patelnie mogą łatwo osiągnąć temperaturę wystarczająco wysoką, aby teflon się rozpad. Jedna grupa naukowców z Kanady opublikowała w 2001 roku w czasopiśmie Nature badanie, w którym teflon uległ rozpadowi w temperaturze 680 stopni Fahrenheita (360 stopni Celsjusza). Dla kontekstu: patelnia pokryta teflonem może osiągnąć 750 F (399 C), jeśli zostanie pozostawiona na osiem minut w wysokiej temperaturze na płycie kuchennej, zgodnie z artykułem z 2017 roku opublikowanym w Environmental Science and Pollution Research. Zgodnie z artykułem z 1998 roku opublikowanym w czasopiśmie Polymer Degradation and Stability w niższych temperaturach powłoka teflonowa wciąż ulega zniszczeniu. Jeśli konsekwentnie podgrzewasz patelnię do 260 F (127 C; temperatura, w której smażymy stek), patelnia powinna wystarczyć na około 2,3 roku, zgodnie z badaniem Nature z 2001 roku.

Dbanie o patelnie z powłoką nieprzywierającą może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa w kuchni. „To naprawdę ważne, aby używać patelni na małym lub średnim ogniu i nie używać przyborów, które mogą je porysować” – powiedział Fenton.

Ale w niektórych przypadkach najlepiej całkowicie zrezygnować z patelni teflonowych, dodał Fenton – zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz małe dzieci. Szczególnie PFOA wiąże się z problemami z rozwojem dzieci. Dzieje się tak dlatego, że ta substancja chemiczna jest uważana za substancję zaburzającą gospodarkę hormonalną, co oznacza, że ​​zakłóca układ hormonalny organizmu . Ekspozycja na PFOA powoduje podwyższony poziom estrogenu u samców szczurów i opóźniony rozwój gruczołów sutkowych u samic myszy, zgodnie z artykułem z 2012 roku opublikowanym w The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. U ludzi substancja chemiczna jest powiązana z otyłością, cukrzycą, niską jakością nasienia i nieregularnymi cyklami miesiączkowymi – potencjalnymi objawami zaburzeń endokrynologicznych.

Na szczęście osoby niechętne szorowaniu patelni mogą skorzystać z wielu innych opcji. Naczynia wykonane z anodowanego aluminium (produkt chroniący przed korozją i zarysowaniami) oraz ceramiki są nieprzywierające i całkowicie bezpieczne – powiedział Fenton. Przy odpowiedniej pielęgnacji patelnia żeliwna może również służyć jako kolejna nietoksyczna, nieprzywierająca patelnia, jednocześnie wzbogacając żywność w żelazo krwiotwórcze .

„Patelnie nieprzywierające występują w wielu formach” – powiedział Fenton – „z pewnością można w nich bezpiecznie ugotować zdrowe posiłki”.

Źródło: Isobel Whitcomb

Thermolysis of uoropolymers as a potential source of halogenated organic acids in the environment

PTFE-coated non-stick cookware and toxicity concerns: a perspective

Chemical recycling of polytetrafluoroethylene by pyrolysis

Endocrine disrupting properties of perfluorooctanoic acid

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x