Czaszka ujawnia że ​​nos i usta anglosaskiego nastolatka zostały odcięte 1100 lat temu

Około 1100 lat temu we wczesnej średniowiecznej Anglii nastoletnią dziewczynę spotkał straszny koniec; jej nos i usta zostały odcięte ostrą bronią, a według nowej analizy jej czaszki mogła zostać oskalpowana.

Nikt nie wie, dlaczego twarz młodej kobiety została okaleczona, ale jej obrażenia są zgodne z historycznie karanymi przestępczyniami. Jeśli rany tej kobiety były karą, to jest ona pierwszą zarejestrowaną osobą w anglosaskiej Anglii, która otrzymała brutalną karę oszpecenia twarzy, napisali naukowcy w nowym badaniu, opublikowanym w 1 października w czasopiśmie Antiquity .

„Możemy jedynie spekulować, co wydarzyło się w tym przypadku, ale wysoce sformalizowany charakter obrażeń kobiety sugeruje sankcje za określone działania, takie jak dewiacja seksualna, lub oskarżenia o takową dewiację” – powiedział główny badacz Garrard Cole, honorowy pracownik naukowy Instytutu Archeologii na University College London.

Czaszka została pierwotnie odkryta w latach 60. XX wieku podczas wykopalisk poprzedzających budowę osiedla mieszkaniowego we wsi Oakridge w południowym hrabstwie Hampshire w Anglii. Jednak naukowcy nie analizowali wówczas czaszki i nie jest jasne, czy zostały tam również pochowane szkieletowe szczątki ciała.

Zamiast tego czaszka została umieszczona w kolekcji, której kuratorem jest obecnie Hampshire Cultural Trust. Niedawno czaszka została ponownie odkryta podczas audytu tej kolekcji i „czaszka nadal była pokryta ziemią, co wskazuje, że nie została zbadana” – powiedział Cole, który postanowił zbadać ją ze swoimi kolegami.

Kilka testów ujawniło wskazówki dotyczące danej osoby: Analiza anatomiczna wykazała, że ​​czaszka należała do osoby w wieku od 15 do 18 lat; DNA Analiza wykazała, że była kobietą; datowanie radiowęglowe sugeruje, że nastolatka żyła między 776 a 899 r. n.e.; a analiza różnych izotopów lub wersji pierwiastków z jej zębów sugerowała, że ​​nie dorastała na obszarze ze wzgórzami kredowymi, co oznacza, że ​​nie urodziła się ani nie wychowała w środkowej i wschodniej południowej Anglii. (Pierwiastki ze spożytej wody i jedzenia ostatecznie trafiają do zębów).

W gruncie rzeczy mogła być nastoletnią outsiderką.

Zespół ocenił również rany czaszki. Ślady wokół nosa i ust były poważne. „Były co najmniej dwa nacięcia w kości, zaznaczające bok otworu nosowego i kość pomiędzy nosem a górnymi przednimi zębami” – powiedział Cole. „Wydaje się, że obie rany zostały zadane ostrą bronią o cienkim ostrzu. W okresie anglosaskim [od 410 do 1066 r. ] był to najprawdopodobniej żelazny nóż. Druga broń o ostrym ostrzu – miecz – byłby zbyt ciężki i masywny ”.

Naukowcy zauważyli również płytkie nacięcie na czole nastolatka, „które zinterpretowaliśmy jako dowód na usuwanie włosów” – powiedział Cole. Zwykle skalpowanie pozostawia wiele śladów nacięć, ale możliwe jest, że słaba konserwacja czaszki przez setki lat zatarła inne ślady, powiedział.

Nastolatka prawdopodobnie nie przeżył tego traumatycznego wydarzenia, ponieważ brzegi ran nie wykazują oznak gojenia, napisali naukowcy w badaniu. Nawet gdyby jej usta i skóra głowy pozostały same, „uraz nosa osobnika mógłby być wystarczający, aby spowodować jej śmierć, ponieważ rana prawdopodobnie uszkodziłaby sieć tętnic w tylnej części nosa” – napisali naukowcy. Po przecięciu z tych tętnic trysnęłaby krew, a ona mogła się zakrztusić – napisali.

Wydarzenia, które doprowadziły do ​​jej śmierci, pozostają tajemnicą. Czy tłum ukarał ją za rzekome przestępstwo? Czy władze lokalne skazały ją na surową karę za rzekome popełnienie jakiegoś wykroczenia lub dewiacji? Bez większej ilości dowodów archeolodzy mogą nigdy się nie dowiedzieć.

Jednak „okaleczanie twarzy u kobiet i równoległa kastracja u mężczyzn wydaje się być od dawna praktyką ogólnoświatową” – powiedział Cole. I chociaż władcy anglosascy udokumentowali później tę karę w swoich formalnych kodeksach prawnych w X wieku, ten przypadek miał miejsce wcześniej.

„Teraz wiemy, że praktyka się zdarzyła, ale nie mamy pojęcia, jak często była stosowana” – powiedział Cole.

Zbliżenie na uraz znaleziony na czaszce nastolatka. Obejmuje to (a) nacięcie na jej otworze nosowym, (b) nacięcia z przodu nosa, (c) z góry, (d) na szczęce, (e) na nosie, oraz (f) a ostre nacięcie po prawej stronie jej czaszki

Widok górnej szczęki nastolatki, w tym trzech zębów trzonowych

Czaszkę znaleziono w Oakridge, wiosce w południowej Anglii

Lokalizacja wioski Oakridge w mieście Basingstoke i hrabstwie Hampshire w Anglii.

Źródło: Laura Geggel

Summary justice or the King’s will? The first case of formal facial mutilation from Anglo-Saxon England

Zdjęcia: G. Cole; Copyright Antiquity Publications Ltd.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x