NASA testuje nową tytanową toaletę kosmiczną za 23 miliony dolarów

Pierwszy od dziesięcioleci nowy kosmiczny nocnik NASA – tytanowa toaleta za 23 miliony dolarów lepiej przystosowana dla kobiet – będzie przechodzić testy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zanim ostatecznie poleci na Księżyc. Jest zapakowany na statek towarowy, który wystartował w czwartk (01.10) z Wallops Island w Wirginii.

Ledwie 100 funtów (45 kilogramów) i tylko 28 cali (71 centymetrów) wysokości, jest mniej więcej o połowę mniejszy od dwóch rosyjskich toalet na stacji kosmicznej. Jest bardziej wielkości kampera, aby zmieścić się w kapsułach NASA Orion, które za kilka lat będą zabierać astronautów na Księżyc.

Mieszkańcy stacji będą go testować przez kilka miesięcy. Jeśli próba pójdzie dobrze, toaleta będzie otwarta dla zwykłego użytkowania.

Ponieważ SpaceX wypuszcza teraz astronautów na stację kosmiczną oraz Boeing który planuje za niecały rok wysłania pierwszej załogi, potrzebne będzie więcej toalet. Nowy toaleta będzie na swoim własnym miejscu obok starej po amerykańskiej stronie placówki.

Stare toalety są bardziej przyjazne dla mężczyzn. Aby lepiej “zadbać” o kobiety, NASA przechyliła siedzisko nowej toalety i podniosła ją. Nowy kształt powinien pomóc astronautom w lepszej pozycji podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych – powiedziała Melissa McKinley, kierownik projektu z Johnson Space Center. „Sprzątanie bałaganu to wielka sprawa. Nie chcemy żadnych chybień ani ucieczek – powiedziała. “Powiedzmy, że wszystko unosi się w stanie nieważkości.”

Jeśli chodzi o sikanie, przeprojektowano również lejki. Kobiety mogą używać wydłużonych i wyciętych lejków do jednoczesnego oddawania moczu i robienia kupy, siedząc na na toalecie, powiedział McKinley.

Podobnie jak we wcześniejszych toaletach kosmicznych, odpady usuwane są przez zasysanie powietrza, a nie wodę i grawitację. Mocz zebrany przez nową toaletę będzie kierowany do systemu recyklingu NASA w celu produkcji wody do picia i gotowania. Do nowej toalety wybrano tytan i inne twarde stopy, które są odporne na działanie kwasu zawartego we wstępnej obróbce moczu.

Chodzenie do łazienki w kosmosie może wydawać się proste, ale „czasami proste rzeczy stają się bardzo trudne” bez grawitacji, powiedział astronauta NASA Mike Hopkins, dowódca drugiej załogi SpaceX, który ma wystrzelić 31 października z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego.

Chociaż stary projekt nie jest taki trudny w użyciu, subtelne zmiany w projekcie mogą mieć ogromne znaczenie dla kobiet, zauważył astronautka NASA Shannon Walker, była mieszkanka stacji kosmicznej, która jest również członkiem następnej załogi SpaceX.

„Zaufaj mi, pójście do łazienki w kosmosie, bo to bardzo ważna rzecz, trzeba wiedzieć, jak to zrobić” – powiedziała Associated Press na początku tego tygodnia.

Typowa populacja stacji kosmicznej wzrośnie z sześciu do siedmiu podczas następnego lotu SpaceX, a nawet więcej, gdy osoby nieprofesjonalne, takie jak turyści, zaczną się pojawiać już w przyszłym roku. Astronauci zwykle zostają przez sześć miesięcy.

Ostatni raz NASA zamówiła nową toaletę na początku lat 90., agencja podpisała kontrakt z Collins Aerospace na dostarczenie najnowszego modelu; firma pracowała również przy nocnikach wahadłowych.

Również w przesyłce ważącej 8000 funtów (3600 kilogramów) na pokładzie kapsuły Cygnus firmy Northrop Grumman znajdowały się: zbiorniki powietrza, aby zrekompensować niewielki wyciek ze stacji kosmicznej, nasiona rzodkiewki do uprawy w szklarni i filmowa kamera VR 360 stopni do nagrywania spacerów kosmicznych oraz być może najbardziej wyjątkowy ładunek: najnowsze serum do zmarszczek Estee Lauder. Firma kosmetyczna płaci 128 000 dolarów za sesję zdjęciową nie z tego świata, co jest częścią dążenia NASA do otwarcia ostatecznej granicy dla marketingu, przemysłu i turystyki.

Nie licz jednak na perfumowe aromaty, które przeciwdziałają nieprzyjemnym zapachom w łazience. Serum jest bezzapachowe, a 10 butelek pozostanie zapieczętowanych do czasu powrotu na Ziemię na początku przyszłego roku.

Źródło: huffpost.com | Zdjęcia: Photo by NASA on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x