Antymateria to ogólna nazwa nadana kategorii cząstek, które mają takie same właściwości jak inne formy materii, tylko z odwróconym ładunkiem. Na przykład cząstka antymaterii zwana pozytonem ma wszystkie właściwości elektronu, ale ma ładunek dodatni zamiast ujemnego.

Jak odkryto antymaterię?

Idea antycząstki została po raz pierwszy opracowana przez fizyka Paula Diraca pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Łącząc powstającą dziedzinę mechaniki kwantowej z pracami Alberta Einsteina nad względnością, ujawnił, jak cząstki zachowują się przy różnych prędkościach. Interpretując konsekwencje swoich równań, Dirac zasugerował, że teoretycznie mogą istnieć cząstki o takiej samej masie i spinie, jak elektrony, tylko o przeciwnym ładunku.

W następnej dekadzie ślady cząstek pozostawione przez promienie kosmiczne w komorze Wilsona zostały uznane za pierwszy znak, że antyelektrony Diraca istnieją w rzeczywistości.

Jak antymateria oddziałuje z normalną materią?

Kiedy cząsteczki antymaterii spotykają się z ich odpowiednikami materii, każda z nich rozpada się na promieniowanie gamma.

Ta transformacja energii sprawiła, że ​​antymateria jest idealnym paliwem do wszystkiego, od silników po broń w science fiction. Chociaż jest to naturalny produkt rozpadu materiałów promieniujących, takich jak potas, i może być wytwarzany za pomocą zderzaczy cząstek, zebranie ich wystarczającej ilości w jednym miejscu, aby służyły jako źródło energii, jest sporym wyzwaniem. Aby CERN zgromadził gram materiału przy obecnym tempie jego wytwarzania, potrzebowałby około 100 miliardów lat.

Dlaczego antymateria jest tak rzadka?

Jak dotąd w fizyce nie ma nic, co czyni materię wyjątkową. Oba typy cząstek powinny istnieć w równych ilościach, ale to, dlaczego nie możemy tego zaobserwować, pozostaje jedną z największych tajemnic w fizyce.

Ponieważ obie formy cząsteczek anihilują się nawzajem i pozostawiają tylko promieniowanie o wysokiej energii, zagadką pozostaje również to, dlaczego w ogóle istnieją cząstki określonej odmiany.

 

Źródła: Link, Link1 | Zdjęcia:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x