Ciemna energia to nieznana siła, która przypuszczalnie odpowiada za przyspieszoną ekspansję Wszechświata – efekt, który zaobserwowaliśmy, ale nie byliśmy w stanie go w pełni wyjaśnić. Opierając się na aktualnych modelach kosmologii, ciemna energia stanowi około 68 procent całkowitej energii Wszechświata.

Dlaczego uważamy, że istnieje ciemna energia?

Fakt, że Wszechświat nieustannie się rozszerza, był znany i akceptowany przez większą część XX wieku, ale większość fizyków zakładała, że ​​nieskończony zasięg grawitacji w końcu doprowadzi do ponownego połączenia galaktyk w pewnym momencie w przyszłości.

Okazuje się, że tak nie jest.

Obserwacje odległych supernowych pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku wykazały, że eksplozje gwiazd były znacznie mniejsze, niż przypuszczano, co oznacza, że ​​prawdopodobnie znajdowały się dalej, niż początkowo sądziliśmy.

Kiedy te dane połączono z istniejącymi modelami kosmicznymi, pomiary zasugerowały, że ekspansja przestrzeni ulegała przyspieszeniu w czasie.

Oto, gdzie pojawia się ciemna energia: coś potężnego musiałoby być odpowiedzialne za dodatkowy impuls do rozszerzania się Wszechświata. Jednak żadna taka energia znana fizyce nie może wyjaśnić wzajemnego odpychania się obiektów, co skłania fizyków do określania tajemnicy jako „ciemnej” energii.

Obecne hipotezy dotyczące istnienia ciemnej energii nie są powszechnie akceptowane w świecie astrofizyki. Część naukowców twierdzi, że zjawisko coraz szybszego rozszerzania się Wszechświata wynika z niedokładności grawitacyjnej części ogólnej teorii względności.

Podejmowano również próby pozbycia się ciemnej energii w naszym obecnym modelu kosmologicznym, ale jak dotąd nie mamy wystarczających dowodów, aby ją porzucić.

 

Źródła: Link | Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] mówiąc. Wiemy, że większość gęstości materii i energii we wszechświecie składa się z ciemnej energii, tajemniczej nieznanej siły, która napędza ekspansję wszechświata. I wiemy, że reszta to […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x