Starożytny syberyjski grób zawiera ogromny zapas broni

Archeolodzy na Syberii odkopali grób liczący 2500 lat, w którym znajdują się szczątki czterech osób ze starożytnej kultury Tagarów – w tym dwóch wojowników, mężczyznę i kobietę – oraz zapas ich metalowej broni.

Pochówek z wczesnej epoki żelaza zawierał szczątki szkieletu tagariańskiego mężczyzny, kobiety, niemowlęcia i starszej kobiety, a także mnóstwo broni i artefaktów, w tym sztylety z brązu, noże, topory, lustra z brązu i miniaturowy grzebień wykonany ze zwierzęcego rogu – jad podał Syberyjski Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk.

Kultura Tagarów, część cywilizacji scytyjskiej (wędrowni wojownicy, którzy żyli na terenach dzisiejszej południowej Syberii), często grzebała swoich zmarłych za pomocą miniaturowych wersji rzeczywistych przedmiotów, prawdopodobnie symbolizujących przedmioty, które uważali za potrzebne w życiu pozagrobowym. W tym przypadku jednak zmarli spoczęli z pełnowymiarowymi przedmiotami – podają archeolodzy.

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób zginęły te osoby, ale być może choroba spowodowała ich śmierć, powiedzieli archeolodzy.

Zespół z Instytutu Archeologii i Etnografii odnalazł pochówek w południowej części Chakasji, rejonu Syberii, przed budową linii kolejowej. Odkrycie jest niezwykłe, biorąc pod uwagę, że złodzieje grobów splądrowali większość znanych grobów tagariańskich, powiedział w oświadczeniu Jurij Witalijewicz Teterin, szef wykopalisk . (Warto zauważyć, że ta kultura różni się od fikcyjnej dynastii „Targaryenów” z serialu telewizyjnego „Gra o tron”).

Szczątki mężczyzny i kobiety, którzy prawdopodobnie zmarli w wieku około 30 lub 40 lat, zostały złożone na plecach, a obok każdego z nich umieszczono duże naczynia ceramiczne. Mężczyzna miał również dwa komplety broni (dwa sztylety z brązu i dwa topory), a kobieta – zgodnie z oświadczeniem – broń o długiej rękojeści, być może topór lub topór bojowy, było to niezwykłym znaleziskiem; Tagarianie często chowali swoje kobiety z bronią, ale była to zazwyczaj broń dalekiego zasięgu, taka jak groty strzał – zauważył Oleg Andriejewicz Mitko, kierownik wykopalisk i kierownik archeologii na Nowosybirskim Uniwersytecie Państwowym w Rosji.

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób zginęły te osoby, ale być może choroba spowodowała ich śmierć, powiedzieli archeolodzy. Archeolodzy stwierdzili, że szczątki niemowlęcia były w złym stanie. „W pochówku znaleziono również szczątki noworodka, nie starsze niż miesiąc, ale fragmenty jego szkieletu zostały rozrzucone po całej mogile, być może w wyniku działalności gryzoni” – mówi Olga Batanina, antropolog z laboratorium Paleodata naturalnych metod naukowych w archeologii.

U stóp mężczyzny i kobiety leżały szczątki starszej kobiety w wieku około 60 lat; jej ciało było ułożone na prawym boku, z ugiętymi kolanami. Obok niej archeolodzy znaleźli małe ceramiczne naczynie i grzebień ze złamanymi zębami.

Nie jest jasne, w jaki sposób ci ludzie byli ze sobą spokrewnieni, ale analiza DNA może ujawnić, czy łączyły ich więzi rodzinne.

Kultura Tagarów trwała około 500 lat, od około VIII do III wieku p.n.e., ludność była rozproszona w Kotlinie Minusińskiej, krajobrazie będącym mieszanką stepów, lasów stepowych i pogórza.

Archeolodzy mają przed sobą napięty harmonogram. Badania w 2019 roku ujawniły ponad 10 stanowisk archeologicznych, z których dziewięć znajdowało się bezpośrednio w strefie rozwoju kolei. Te wykopaliska to tylko jedno z takich miejsc.

Źródło: Laura Geggel

Сибирские археологи нашли в Хакасии нетронутый могильник скифского времени

Zdjęcia: Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x