Czy ludzie wciąż ewoluują?

Jako gatunek, ludzie zaludnili prawie każdy zakątek ziemi. Opracowaliśmy technologie, które kształtują świat, w którym żyjemy. Idea „doboru naturalnego” lub „przetrwania najlepiej przystosowanych” wydaje się mieć sens w czasach epoki kamienia, kiedy walczyliśmy o skrawki mięsa, ale czy nadal jest aktualna?

Ewolucja to nie to samo, co dobór naturalny

Ewolucji często używa się zamiennie z wyrażeniami „przetrwają najsilniejsi” lub „dobór naturalny”. Właściwie nie jest to to samo. „Ewolucja” oznacza po prostu stopniową zmianę populacji w czasie.

„Dobór naturalny” to mechanizm, dzięki któremu może zachodzić ewolucja. Nasi przodkowie z epoki kamiennej, którzy byli szybszymi biegaczami, unikali stratowania przez mamuty i częściej mieli dzieci. To jest „dobór naturalny”.

Z biegiem czasu populacja ludzka biegła szybciej. To jest ewolucja.

Ewolucja może nastąpić bez doboru naturalnego

Ma to sens dla ludzi z epoki kamienia łupanego, ale jak ma się to do dzisiejszych czasów? Nie musimy prześcigać mamutów, mamy lekarstwa na choroby i możemy chodzić do sklepów po jedzenie. Dobór naturalny wymaga “presji selekcyjnej” (np. niebezpieczne, rozdeptujące mamuty), więc jeśli jej już nie mamy, czy to oznacza, że ​​przestajemy ewoluować? Eksperci twierdzą, że nawet bez presji selekcyjnej ewolucja zachodzi przez inne mechanizmy.

Profesor Stanley Ambrose, antropolog z University of Illinois, wyjaśnia, że ​​„każda zmiana w proporcjach genów lub wariantów genów w czasie jest również uważana za ewolucję. Warianty mogą być funkcjonalnie równoważne, więc ewolucja nie jest automatycznie utożsamiana z “ulepszeniem””.

Podczas gdy na niektóre geny może wpływać dobór naturalny (np. geny, które pomagają nam szybciej biegać), inne zmiany w naszym DNA mogą nie mieć na nas oczywistego wpływu. Odmiany „neutralne” mogą również rozprzestrzeniać się w populacji za pomocą innego mechanizmu zwanego „dryfem genetycznym”.

Dryf genetyczny działa przypadkowo: niektóre osoby mogą mieć pecha i umrzeć z powodów, które nie mają nic wspólnego z ich genami. Ich unikalne odmiany genów nie zostaną przekazane następnemu pokoleniu, a zatem populacja się zmieni. Dryf genetyczny nie wymaga żadnej presji selekcyjnej i nadal ma miejsce.

Dobór naturalny nadal występuje u ludzi

Chociaż ułatwiliśmy sobie życie, nadal istnieją wokół nas presje selekcyjne, co oznacza, że ​​dobór naturalny nadal ma miejsce. Podobnie jak wszystkie ssaki, ludzie tracą zdolność trawienia mleka, gdy przestają karmić piersią. Dzieje się tak, ponieważ przestajemy wytwarzać enzym zwany laktazą. W niektórych krajach populacja nabyła „trwałości laktazy”, co oznacza, że ​​ludzie wytwarzają laktazę przez całe życie. W krajach europejskich możemy podziękować jednej specyficznej wariacji genu za trwałość laktazy, która nazywa się ‘-13910*T’. Badając tę ​​specyficzną zmienność genów we współczesnych i starożytnych próbkach DNA, naukowcy sugerują, że stała się powszechna po tym, jak ludzie zaczęli udomawiać i doić zwierzęta. To jest przykład doboru naturalnego, w którym sami dokonaliśmy presji selekcyjnej – zaczęliśmy pić mleko, więc ewoluowaliśmy, aby je strawić!

Innym przykładem ludzi przechodzących dobór naturalny w celu przystosowania się do stylu życia są ludzie Bajau, którzy tradycyjnie mieszkają na łodziach mieszkalnych na wodach Azji Południowo-Wschodniej i spędzają większość swojego życia nurkując, by polować na ryby lub zbierać skorupiaki. Badanie ultrasonograficzne wykazało, że ludzie Bajau mają większe śledziony niż ich sąsiedzi – adaptacja, która pozwala im dłużej pozostać pod wodą.

Wokół nas zawsze istnieją selektywne naciski, nawet te, które sami tworzymy.

Jak to ujął dr Benjamin Hunt z Uniwersytetu w Birmingham: „Nasze zmiany technologiczne i kulturowe zmieniają siłę i skład presji selekcyjnej w naszym środowisku, ale presja selekcyjna nadal istnieje”.

Ewolucji nie można zatrzymać

Tak więc ewolucja może zachodzić poprzez różne mechanizmy, takie jak dobór naturalny i dryf genetyczny. Ponieważ nasze środowisko ciągle się zmienia, zawsze zachodzi dobór naturalny. I nawet gdyby nasze środowisko było dla nas idealne, i tak byśmy ewoluowali!

Dr Alywyn Scally, ekspert w dziedzinie ewolucji i genetyki z Uniwersytetu w Cambridge, wyjaśnia: „Dopóki reprodukcja człowieka obejmuje przypadkowość i mutacje genetyczne, nadal będą istnieć różnice między pokoleniami, co oznacza, że ​​procesu ewolucji nigdy nie da się naprawdę zatrzymać ”.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3 | Zdjęcia: Unsplash

 

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x