Pies z epoki kamienia mógł zostać pochowany razem ze swoim panem

Archeolodzy odkryli szczątki psa z epoki kamienia, który został pochowany obok człowieka w osadzie na terenach dzisiejszej południowej Szwecji. To honorowe stanowisko sugeruje, że pies nie był dziki; raczej żył wśród ludzi około 8400 lat temu.

„To jedno z najstarszych znalezisk z psami w kraju” – powiedział osteolog Ola Magnell z Archeologami z Narodowymi Muzeami Historycznymi w Lund w Szwecji w oświadczeniu Muzeum Blekinge. „Pies jest dobrze zachowany, a fakt, że został pochowany w środku osady z epoki kamienia, jest wyjątkowy”.

Często ludzi z tego okresu chowano z wartościowymi lub sentymentalnymi przedmiotami, więc być może pies pasuje do jednej z tych kategorii – stwierdzili archeolodzy.

Koparki znalazły pochówek w Ljungaviken, dzielnicy w gminie Sölvesborg, na stanowisku archeologicznym, które badacze badali przez ostatnie 10 lat. Już teraz załogi znalazły tam pozostałości około 60 domów, a także kawałki krzemienia i kominków – powiedział Carl Persson, kierownik projektu wykopalisk, w SVT Nyheter, szwedzkiemu nadawcy telewizji publicznej.

Osada ta została opuszczona wkrótce po tym, jak ta osoba i pies zostali pochowani. Około 8400 lat temu podnoszący się poziom mórz zalał ten obszar. Wody te zrzuciły warstwy błota i piasku na miejsce, zakopując je – ale także chroniąc – z czasem.

Archeolodzy przekopywali się przez to błoto, aby dotrzeć do znajdującej się pod nim osady, co oznacza, że ​​ten pochówek i inne ślady życia z epoki kamiennej po raz pierwszy od ponad ośmiu tysiącleci ujrzą światło dzienne. Zespół nie odkopał jeszcze w pełni psa, ale planuje zrobić to wkrótce.

Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wykopać całego psa w ramach przygotowań, tj. z ziemią i wszystkim elementami, i kontynuować badania w [Muzeum Blekinge]” – powiedział Persson w oświadczeniu (przetłumaczonym ze szwedzkiego za pomocą Google Translate). Dodał, że „takie znalezisko sprawia, że ​​czujesz się jeszcze bliżej ludzi, którzy tu mieszkali. Pochowany pies w jakiś sposób pokazuje, jak podobni jesteśmy przez tysiąclecia – te same uczucia żalu i straty”. (Warto zauważyć, że nie jest jasne, czy pies zmarł śmiercią naturalną, czy też został zabity, aby pochować go wraz z człowiekiem. Analiza szczątków może ujawnić tę tajemnicę).

Psy były prawdopodobnie wielokrotnie udomowione w różnych kulturach, ale żyły z ludźmi od co najmniej 33 000 lat temu, jak wynika z badania czaszki psa znalezionego na Syberii, opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie PLOS One. Analiza czaszki syberyjskiej wykazała, że ​​jej DNA było bardziej podobne do współczesnych psów niż do wilków, kojotów i prehistorycznych gatunków psowatych, donosiło wcześniej Live Science .

To nowe odkrycie nie jest pierwszym archeologicznym dowodem na to, że starożytni ludzie dbali o swoich „dobrych chłopców”. Pochówek sprzed 14000 lat w zachodnich Niemczech może być najstarszym znanym grobem, w którym znajdują się zarówno psy, jak i ludzie – wynika z badania z 2018 roku w Journal of Archaeological Science. Szczątki psowatych sugerują, że szczenię było młode i chore, gdy umarło, ale ludzie najwyraźniej rozwinęli z nim emocjonalną więź, napisali naukowcy.

W międzyczasie udomowionego psa z północnych wysp Orkney w Szkocji pochowano w skomplikowanym grobie około 4500 lat temu. Ten pies był mniej więcej wielkości dużego collie i pod pewnymi względami przypominał europejskiego szarego wilk . Niedawno został odtworzony jako głowa 3D z futrem i realistycznymi oczami .

Gdy nowo odnaleziony pies z epoki kamienia łupanego zostanie wykopany, a archeolodzy zakończą pracę w Ljungaviken, ekipy budowlane mają zbudować na tym miejscu mieszkania.

Źródło: Laura Geggel/livescience

8,400 YEAR OLD DOG FOUND IN SÖLVESBORG

Zdjęcia: Carl Persson / Blekinge Museum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x