Dlaczego przestrzeń kosmiczna nazywana jest próżnią?

Przestrzeń kosmiczna to prawie doskonała próżnia, pełna kosmicznych pustek. Krótko mówiąc, winna jest grawitacja. Ale aby naprawdę zrozumieć próżnię naszego wszechświata, musimy poświęcić chwilę, aby zrozumieć, czym naprawdę jest próżnia – a czym nie jest.

Czym więc jest próżnia i dlaczego przestrzeń kosmiczna nie jest prawdziwą próżnią?

Po pierwsze, zapomnij o odkurzaczu jako analogii do próżni kosmicznej, powiedziała Jackie Faherty, starszy naukowiec z Departamentu Astrofizyki Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Domowa maszyna do czyszczenia skutecznie wypełnia się brudem i kurzem wysysanym z dywanu (oznacza to, że odkurzacz wykorzystuje różnicę ciśnień do wytworzenia ssania). Ale próżnia przestrzeni jest odwrotna. Z definicji próżnia jest pozbawiona materii. Przestrzeń jest prawie absolutną próżnią, nie z powodu ssania, ale dlatego, że jest prawie pusta.

Ta pustka powoduje ekstremalnie niskie ciśnienie. I chociaż niemożliwe jest naśladowanie pustki kosmosu na Ziemi, naukowcy mogą tworzyć środowiska o ekstremalnie niskim ciśnieniu zwane częściową próżnią.

Nawet bez analogii odkurzacza, „zrozumienie pojęcia próżni jest prawie niemożliwe, ponieważ jest tak sprzeczne z tym, jak istniejemy”, powiedziała Faherty. Nasze doświadczenia jako ludzi są całkowicie ograniczone do bardzo gęstej, zatłoczonej i dynamicznej części wszechświata. Tak więc może być nam trudno naprawdę zrozumieć nicość lub pustkę, ale to, co jest dla nas normalne na Ziemi, jest w rzeczywistości rzadkością w kontekście wszechświata, którego ogromna większość jest prawie pusta.

Wszystkiemu winna jest grawitacja

Zasadniczo dwa dowolne obiekty o masie będą do siebie przyciągane. To jest grawitacja. Innymi słowy, „materia lubi otaczać inną materię” – powiedziała Faherty. Razem ich zbiorcza masa wzrasta, a większa masa oznacza, że ​​mogą generować silniejsze przyciąganie grawitacyjne, dzięki któremu mogą przyciągnąć jeszcze więcej materii do ich kosmicznej grupy. Masa wzrasta, następnie przyciąganie i tak w koło.

Kiedy te grawitacyjne gorące punkty przyciągają pobliską materię, przestrzeń między nimi jest ewakuowana, tworząc coś, co jest znane jako kosmiczna pustka. Ale wszechświat nie zaczął się w ten sposób. Po Wielkim Wybuchu materia we wszechświecie została rozproszona bardziej równomiernie, ale przez miliardy lat grawitacja gromadziła tę materię w asteroidy, planety, gwiazdy, układy słoneczne i galaktyki pozostawiając między nimi pustki przestrzeni międzyplanetarnej, międzygwiazdowej i międzygalaktycznej.

Ale nawet próżnia przestrzeni nie jest naprawdę czysta. Pomiędzy galaktykami na każdy metr sześcienny przypada mniej niż jeden atom, co oznacza, że ​​przestrzeń międzygalaktyczna nie jest całkowicie pusta. Ma jednak znacznie mniej materii niż jakakolwiek próżnia, którą ludzie mogliby zasymulować w laboratorium na Ziemi.

Tymczasem „wszechświat wciąż się rozszerza” – powiedziała Faherty, zapewniając, że kosmos pozostanie w większości pusty. Brzmi to dość samotnie.

 

Źródła: Link | Zdjęcia: Unsplash

 

 

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x