5 rzeczy których większość ludzi nie wie o sile woli

Siła woli jest definiowana jako zdolność do pokonywania nieświadomych pragnień cielesnych w celu dokonywania racjonalnych wyborów. Potrzebujesz siły woli bez względu na to, co chcesz osiągnąć w życiu. Siła woli działa jak rodzaj mentalnego paliwa. Używasz siły woli do podejmowania świadomych decyzji. I, co zaskakujące, potrzebujesz dobrego snu, aby w pełni ją naładować. Oto pięć rzeczy, których większość ludzi nie wie o sile woli.

Siła woli jest jak mięsień

Wiele osób uważa, że ​​siła woli jest czymś wrodzonym – albo otrzymujesz ją po urodzeniu, albo nie. Ale jest to błędne założenie. Siła woli jest właściwie jak mięsień, z czasem możesz zrobić pewne rzeczy, aby ją wzmocnić. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie siły woli jest wyznaczanie małych i stopniowych celów, które można łatwo osiągnąć. Podobnie jak w przypadku rutynowych ćwiczeń mięśni brzucha, musisz to robić regularnie, zwiększając obciążenie powoli i stopniowo. Jeśli przesadzisz, podejmując zbyt wielkie wyzwanie wypalisz się.

Siła woli jest ograniczona

Siła woli działa podobnie do skarbonki – jej podaż jest bardzo ograniczona. Budżetowanie siły woli jest kluczem do sukcesu. Zapewnia, że ​​masz ją wtedy, kiedy jest potrzebna. Według Mariny Chaparro rozwijanie samokontroli w określonej dziedzinie życia często przynosi inne pozytywne skutki. Na przykład, gdy zaczniesz chodzić na siłownię, możesz skończyć na zdrowszej diecie. W rzeczywistości siła woli zmienia sposób myślenia.

Dezorganizacja negatywnie wpływa na siłę woli

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że dezorganizacja zabija siłę woli. Kiedy czekają na Ciebie niedokończone zadania, poziom Twojej energii psychicznej drastycznie spada. W pewnym momencie liczba tych zadań staje się przytłaczająca, ponieważ energia mentalna jest podzielona na nie wszystkie. W tym momencie trudno jest zrobić postęp w którymkolwiek z tych obowiązków, a twoja siła woli słabnie. Musisz być uporządkowany. Wykonywanie zadań na czas z wykorzystaniem określonego systemu ma kluczowe znaczenie dla podniesienia siły woli.

Siła woli ma wiele aspektów

Siła woli brzmi monolitycznie, ale w rzeczywistości jest to sprawa wielopłaszczyznowa. Siła woli składa się z trzech oddzielnych części, które należy wykorzystać w tandemie, aby rozwinąć nowy nawyk. Moc „zrobię to” kontroluje twoją zdolność do osiągnięcia czegoś dobrego dla ciebie. Na przykład: „Udam się” na siłownię wcześnie rano przed pójściem do biura. Jest też moc „nie chcę”. Reguluje ona Twoją zdolność do opierania się rzeczom, które nie są dla ciebie dobre. Na przykład może powstrzymać Cię od oglądania serialu lub filmu, w czasie, w którym powinieneś pracować. Wreszcie jest moc „chcę”. To kontroluje proces podejmowania decyzji w oparciu o Twoje cele. Na przykład „Chcę” ciężko pracować i zachować zdrowie dla dobra mojej rodziny.

Poczucie winy nie działa

Siła woli jest bezpośrednio związana z sukcesem. Ktoś z mniejszą samokontrolą jest bardziej skłonny do podejmowania złych decyzji. Jednak określenie siebie jako „złego” po nie wykonaniu jakiegoś zadania prawdopodobnie nie przyniesie pozytywnej zmiany w zachowaniu. Prowadzi tylko do samosabotażu. Karcenie skutkuje poczuciem winy i wstydem – emocjami wywołującymi stres. Unikaj radzenia sobie z niepokojem w niezdrowy sposób. Kiedy wprowadzasz poczucie winy, twoje ciało przechodzi w stan, w którym chce mieć wszystko, czego się wstydzisz.

 

Źródła: Lauren Fazack | Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x