Pleśń która doprowadziła do odkrycia penicyliny odżyła do walki z superbakteriami

Odnowiono próbkę pleśni, która jako pierwsza doprowadziła do odkrycia penicyliny w latach dwudziestych XX wieku. Nowo przebudzony grzyb może dostarczyć wskazówek, jak pokonać odporne na leki superbakterie, donosi CNN.

Dr Alexander Fleming, profesor bakteriologii w Londynie, przypadkowo odkrył antybiotyk penicylinę w 1928 roku, kiedy niektóre z jego szalek Petriego zostały skażone pleśnią. Wyjął z pleśni substancję czynną „penicylinę” i stwierdził, że zabija ona wiele rodzajów szkodliwych bakterii; naukowcy oczyścili później penicylinę do stosowania w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Po nieoczekiwanym odkryciu penicyliny jej pleśń macierzysta została zamrożona i przechowywana w magazynie do przyszłych badań. Według CNN naukowcy od czasu do czasu rozmrażali i rozmnażali pleśń z pierwotnego szczepu, ale nigdy wcześniej naukowcy nie analizowali całego DNA zawartego w grzybie.

„Ku naszemu zdziwieniu zdaliśmy sobie sprawę, że nikt nie zsekwencjonował genomu tego oryginalnego Penicillium, pomimo jego historycznego znaczenia dla tej dziedziny” – powiedział Tim Barraclough, profesor na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Imperial College w Londynie i na Wydziale Zoologii w Oxford University, powiedział CNN. Zespół ponownie zbadał DNA wewnątrz formy i opublikował swoje odkrycia 24 września w czasopiśmie Scientific Reports.

Zespół porównał oryginalną pleśń Fleminga z dwoma nowoczesnymi szczepami Penicillium używanymi do produkcji antybiotyków w USA, podał CNN. Przybliżyli geny, które umożliwiają grzybowi wytwarzanie penicyliny; niektóre z tych genów zawierają instrukcje budowy enzymów wytwarzających penicylinę, podczas gdy inne kontrolują funkcję i całkowitą ilość tych enzymów. Różnice między historycznymi i współczesnymi szczepami pleśni mogą ujawnić, jak Penicillium ewoluował w czasie i czy można ulepszyć wytwarzany z niego lek, twierdzą naukowcy.

Według Centers for Disease Control and Prevention od czasu wypuszczenia penicyliny rozkwitła oporność bakterii na lek, a liczba lekoopornych zarazków może rosnąć tak długo, jak lek jest stosowany. Identyfikując subtelne różnice między szczepami pleśni używanymi do produkcji penicyliny, Barraclough powiedział CNN, że jego zespół ma nadzieję na znalezienie nowych sposobów „ulepszenia naszego zastosowania lub projektowania antybiotyków do zwalczania bakterii”.

Źródło: Katie Hunt

Scientists sequence the 92-year-old mold that produced the first antibiotic, penicillin

Zdjęcia: Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x