Naukowcy twierdzą że podróże w czasie wolne od paradoksu są teoretycznie możliwe

„Przeszłość jest uparta” – napisał Stephen King w swojej książce o człowieku, który cofnął się w czasie, aby zapobiec zamachu na Kennedy’ego. „To nie chce być zmienione”. Okazuje się, że King mógł na coś wpaść.

Niezliczone opowieści science fiction zgłębiały paradoks tego, co by się stało, gdybyś zrobił w przeszłości coś, co zagraża przyszłości. Być może jednym z najbardziej znanych przykładów popkultury jest Powrót do przyszłości, kiedy Marty McFly cofnął się w czasie i przypadkowo zatrzymał swoich rodziców przed spotkaniem, narażając swoje życie na niebezpieczeństwo. Ale może mimo wszystko McFly nie był w wielkim niebezpieczeństwie. Według nowego artykułu naukowców z University of Queensland, nawet gdyby podróże w czasie były możliwe, paradoks mógłby nie istnieć.

Naukowcy przeanalizowali liczby i ustalili, że nawet jeśli dokonasz zmiany w przeszłości, oś czasu zasadniczo poprawi się samoczynnie, zapewniając, że cokolwiek, co zdarzyło się w przeszłość, w przyszłości nadal się wydarzy. „Powiedzmy, że podróżowałeś w czasie, próbując powstrzymać pacjenta zero COVID-19 przed wystawieniem na działanie wirusa” – powiedział Fabio Costa, naukowiec z University of Queensland. „Jeśli jednak powstrzymasz tę osobę przed zarażeniem – wyeliminowałoby to motywację do powrotu i powstrzymania pandemii w pierwszej kolejności” – powiedział Costa, który jest współautorem artykułu z wyróżnieniem, studentów studiów licencjackich Germain Tobar.

„To paradoks – niespójność, która często prowadzi ludzi do przekonania, że podróże w czasie nie mogą mieć miejsca w naszym wszechświecie”. Paradoks znany jest jako „paradoks dziadka” – w którym podróżnik w czasie zabija własnego dziadka, zapobiegając narodzinom podróżnika w czasie.

Logiczny paradoks przyprawił badaczy o ból głowy, po części dlatego, że zgodnie z teorią ogólnej teorii względności Einsteina możliwe są „zamknięte krzywe w czasie”, teoretycznie pozwalające obserwatorowi cofnąć się w czasie i wchodzić w interakcję z przeszłym „ja”, potencjalnie zagrażając jego własnemu istnieniu. Ale badacze twierdzą, że taki paradoks niekoniecznie istniałby, ponieważ wydarzenia dostosowywałyby się.

Weźmy przykład pacjenta z koronawirusem zero. „Możesz spróbować powstrzymać pacjenta zero przed zarażeniem, ale robiąc to, złapiesz wirusa i staniesz się pacjentem zero, albo zrobi to ktoś inny” – powiedział Tobar serwisowi informacyjnemu uniwersytetu. Innymi słowy, podróżnik w czasie mógłby dokonać zmian – ale pierwotny wynik i tak znalazłby sposób, by się wydarzyć. Może nie tak samo, jak to się stało na pierwszej osi czasu; ale wystarczająco blisko, aby podróżnik w czasie nadal istniał i wciąż miał motywację do cofania się w czasie.

„Bez względu na to, co zrobiłeś, najważniejsze wydarzenia po prostu skalibrowałyby się wokół ciebie” – powiedział Tobar.

Artykuł „Odwracalna dynamika z zamkniętymi krzywymi w czasie i swobodą wyboru” został opublikowany w zeszłym tygodniu w recenzowanym czasopiśmie Classical and Quantum Gravity. Odkrycia wydają się zgodne z innym badaniem dotyczącym podróży w czasie, opublikowanym tego lata w recenzowanym czasopiśmie Physical Review Letters. To badanie wykazało, że zmiany dokonane w przeszłości nie zmienią drastycznie przyszłości.

Najlepiej sprzedający się autor science fiction Blake Crouch, który obszernie pisał o podróżach w czasie, powiedział, że nowe badanie wydaje się potwierdzać to, co przez cały czas zakładały pewne tropy związane z podróżami w czasie. „Wszechświat jest deterministyczny i próby zmiany przeszłego wydarzenia X są skazane na bycie siłami, które doprowadzą do powstania przeszłego wydarzenia X”, powiedział Crouch w wiadomości e-mail NPR. – Więc przyszłość może wpłynąć na przeszłość. A może czas to tylko złudzenie, ale to fajnie, że matematyka to sprawdza.

Źródło: npr.org | Zdjęcia: Timothy A. Clary / AFP przez Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x