Sygnalizacja świetlna – jej kolory i geneza

Czy kiedykolwiek stałeś na światłach i zastanawiałeś się, dlaczego właściwie mają takie kolory? Nie jest to coś, co rozważamy za każdym razem, gdy mijamy światła, ale kiedy czekasz, aż światło znów zmieni kolor na zielony, może przyjść Ci do głowy taka myśl. Dlaczego czerwony, żółty i zielony? Niebieski to idealny kolor, podobnie jak różowy czy fioletowy. Dlaczego nigdy ich nie używano? Okazuje się, że jest ku temu doskonały powód.

Sygnały kolejowe

Samochody są z nami stosunkowo krótko. Chociaż mogą nie być niczym nowym w naszym życiu, dopiero pod koniec XIX wieku koncepcja samochodu została urzeczywistniona. Są z nami tylko od stu lat z hakiem, ale sygnalizacja świetlna jest od nich dużo starsza.

Zanim wymyśliliśmy samochody, pociągi już od jakiegoś czasu były na porządku dziennym. To za sprawą kolei powstał system, który miał zapobiegać wypadkom, zwany sygnalizacją świetlną. W latach trzydziestych XIX wieku do przedstawiania różnych rzeczy używano trzech kolorów. Czerwony był nakazem zatrzymania, zielony mówił by zachować ostrożność, a biały oznaczał możliwość przejazdu. Nie jest to wzór, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w dzisiejszych czasach. Okazało się, że kolor biały nie był zbyt przydatny, ponieważ zdarzyło się wiele przypadków, w których motorniczy mylili światła sygnalizacji z tymi dobiegającymi z latarni ulicznych. W końcu pozbyto się bieli, którą zastąpiono kolorem zielonym. W zastępstwie koloru ostrzegawczego wprowadzono żółty i ustanowiono znane nam światła drogowe.

Dlaczego te kolory?

Istnieje wiele powodów, dla których te kolory zostały użyte dla odpowiednich sygnałów. Kolor czerwony zawsze był używany w celu zatrzymania pojazdu, a to dlatego, że jest on najczęściej kojarzony z niebezpieczeństwem. Czerwień jest bardzo intensywnym kolorem i jest mniej rozpraszana przez cząsteczki powietrza. Oznacza to, że czerwone światło może dotrzeć na dużą odległość, nawet jeśli warunki pogodowe nie ułatwiają widoczności.

Jeśli chodzi o zieleń, niewiele wiadomo o tym, dlaczego zaczęto jej używać w sygnalizacji. Jednak kolor ten mocno kontrastuje z czerwonym, co może wyjaśniać jego wybór. Tak samo było z kolorem żółtym. Okazało się, że różni się na tyle od pozostałych dwóch kolorów, że ciężko byłoby go z nimi pomylić.

Co zabawne, żółty to kolejny kolor, który kiedyś oznaczał niebezpieczeństwo. W przeciwieństwie do czerwieni jest wyraźniej widoczny w ciemności. To sprawiło, że był to przydatny kolor dla znaków, które były potrzebne w nocy. Ich popularność spadła, gdy zaprojektowano bardziej odblaskowe materiały, a czerwony stał się powszechnym znakiem nakazującym, by się zatrzymać.

Nadejście sygnalizacji świetlnej

Dopiero w 1935 r., jakieś 100 lat po wprowadzeniu sygnałów na liniach kolejowych, wprowadzono sygnalizację świetlną na drogach. Kiedy zaczęły pojawiać się samochody, ludzie szukali sposobu, by kontrolować ruch na skrzyżowaniach. Czasami ruchem kierowali policjanci, a czasami używano systemów dźwiękowych, ale żaden z nich nie był zbyt efektywny. Wtedy postanowiona zaadaptować system sygnalizacji z linii kolejowych, dzięki czemu stał się on powszechny na naszych drogach.

Każdego dnia uczysz się czegoś nowego. Jeśli zawsze zastanawiałeś się, jak powstała sygnalizacja świetlna, teraz już wiesz, że została zapożyczona z kolei. Niestety, ta nowo uzyskana wiedza nie pomoże Ci w żaden sposób, gdy następnym razem utkniesz w korku.

 

Źródła: Morgan Simone | Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x