Obcy mogą znajdować się w jeziorach pod powierzchnią Marsa i „powinniśmy wiercić aby ich znaleźć”

Obcy mogą żyć w podpowierzchniowych jeziorach na Marsie i Księżycu, a ludzie powinni rozpocząć wiercenia, aby ich znaleźć – twierdzą najlepsi naukowcy na świecie.

Teoria jest marzeniem ściętej głowy, a wiodący zespół z Center for Astrophysics na Harvardzie i Florida Institute of Technology (FIT) stawia śmiałe żądania. Wierzą, że w ciągu najbliższych 10 lat ludzie przeprowadzą pionierską ekspedycję wiertniczą.

Prof. Avi Loeb z Centrum Astrofizyki na Harvardzie powiedział: „Można sobie wyobrazić roboty i ciężkie maszyny, które będą wiercić głęboko pod powierzchnią Księżyca w poszukiwaniu życia, tak jak robimy to w poszukiwaniu ropy na Ziemi”. Manasvi Lingam, adiunkt astrobiologii na FIT, dodał: „Wiemy, że te poszukiwania będą technicznie trudne, ale nie niemożliwe”.

Prof. Lingam mówi, że chociaż Czerwona Planeta może nie mieć dużych zbiorników wodnych na swojej powierzchni, podziemne jeziora mogą istnieć pod ziemią, w których mogłyby zamieszkiwać formy życia. Powiedział, że ludzie mogą raz na zawsze dowiedzieć się, czy życie istnieje pod grubą warstwą skał, wiercą w pobliżu równika Marsa lub księżyca w poszukiwaniu wyższych temperatur otaczających gorące punkty geologiczne. Dodał: „Zarówno Księżyc, jak i Mars nie mają atmosfery, która pozwalałaby na istnienie wody w stanie ciekłym na ich powierzchniach, ale cieplejsze i pod ciśnieniem obszary pod powierzchnią mogą pozwolić na obecność życia w wodzie w stanie ciekłym. „Musimy być w stanie wiercić dziesiątki kilometrów pod powierzchnią Marsa, a bez aktywności geologicznej odkrywającej te głębokie warstwy nie będziemy w stanie ich zbadać”.

„Zbadaliśmy, czy warunki sprzyjające życiu mogą istnieć głęboko pod powierzchnią skalistych obiektów, takich jak Księżyc lub Mars, w pewnym momencie ich historii i jak naukowcy mogą szukać śladów dawnego życia podpowierzchniowego na tych obiektach”.

Prof. Lingam, który był głównym autorem artykułu opublikowanego w The Astrophysical Journal Letters, dodał: „Woda powierzchniowa wymaga atmosfery, aby utrzymać ciśnienie, bez którego woda w stanie ciekłym nie może istnieć. Jednak gdy przemieszczamy się do głębszych regionów, górne warstwy wywierają nacisk, a tym samym zasadniczo pozwalają na istnienie wody w stanie ciekłym”.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x