Steve Jobs kontra Bill Gates: Kto miał większy wpływ na współczesną technologię?

Zarówno Steve Jobs, jak i Bill Gates to nazwiska, które są znane milionom ludzi na całym świecie. Jobs był człowiekiem, który pomógł wynieść Apple na szczyt, podczas gdy Gates opracował komputerowy system operacyjny, Microsoft Windows, z którego najprawdopodobniej korzystał praktycznie każdy użytkownik komputera na świecie. Obaj byli pionierami, ale który z nich wywarł większy wpływ na nowoczesną technologię?

Jobs

Steve Jobs był niezwykle utalentowanym człowiekiem, który skupiał się głównie na wyglądzie i designie produktu. Wraz ze Steve’em Wozniakiem pomógł uczynić Apple jedną z wiodących firm technologicznych na świecie. Podczas gdy Woźniak skupiał się na kodowaniu oprogramowania, Jobs przede wszystkim pracował nad intuicyjnością swoich maszyn. Pomógł opracować rewolucyjne technologie, które są obecnie powszechne w naszym codziennym życiu, takie rzeczy jak iPhone przyniosły masom telefony z ekranem dotykowym, a MacBook umożliwił nam pracę w ruchu.

Jego charakterystyczny styl obejmuje teraz dużą częścią technologicznego świata. Nie cieszymy się już z faktu, że nasze telewizory wyglądają jak duże pudełka, chcemy eleganckiej i stylowej elektroniki, która będzie dobrze wyglądać w naszych domach i pasować do naszego stylu życia, a nie być stworzona wyłącznie dla funkcjonalności. Jobs był zapalonym projektantem i ma na swoim koncie ponad 450 patentów. Pomógł również rozwinąć studio animacji filmowej Pixar w to, czym jest dzisiaj. Tak więc bez Steve’a Jobsa nie byłoby Toy Story i należy mu za to podziękować!

Gates

Bill Gates zmienił sposób, w jaki ludzie patrzą na programistów. Jego wczesne wydanie systemu operacyjnego Microsoft wyciekło do entuzjastów komputerów, którzy w większości używali swoich maszyn we współpracy z oprogramowaniem opracowanym przez Gatesa. Wystosował on do nich pismo z prośbą o zaprzestanie używania jego oprogramowania i zapłacenie za prawo do korzystania z niego. Uważał, że udostępnienie oprogramowania za darmo nie zachęci innych programistów do kariery w tej dziedzinie. Jego dbałość o programistów, umożliwiła im rozwój w swojej dziedzinie i zarabianie na życie dzięki ich specyficznym umiejętnościom kodowania.

Przez ponad dwie dekady Gates uznawany był za najbogatszego człowieka na świecie, a wartość jego majątku szacuje się na około 107 miliardów dolarów. Naprawdę pokazał światu, że na przemyśle komputerowym można zarobić wielkie pieniądze i stworzył niezliczoną liczbę miejsc pracy. Bez Billa Gatesa branża gier wideo prawdopodobnie dopiero by raczkowała, a Apple nie byłoby w stanie wypuścić swojego pierwszego, komercyjnego systemu komputerowego (Apple II, który działał na wczesnym oprogramowaniu Microsoftu).

Obaj mężczyźni byli niezwykle ważni dla stworzenia technologicznego świata, w jakim żyjemy. Steve Jobs był świetny w tworzeniu pięknie wykonanych maszyn, które działały bez zarzutu, podczas gdy Bill Gates stworzył system operacyjny, na którym od kilku dekad działa cały świat. Prawdopodobnie Bill Gates po prostu przesłania argument za tym, kto był najbardziej wpływowy dla nowoczesnej technologii, kładąc podwaliny pod to, czym stał się przemysł technologiczny.

 

Źródła: Lauren Fazack | Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x