Wszystko co musisz wiedzieć o teleskopie Hubble’a

Chociaż w eksploracji kosmosu postęp dokonuję się każdego dnia, jednym z najbardziej znanych teleskopów wszechczasów jest Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST), mimo że ma już swoje lata. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym niesamowitym sprzęcie.

Został nazwany na cześć słynnego astronoma

Inżynierowie i naukowcy uwielbiają nazywać swoje nowe wynalazki imionami słynnych naukowców, a Kosmiczny Teleskop Hubble’a nie jest wyjątkiem. W rzeczywistości ten epicki kawałek inżynieri nosi imię jednego z najbardziej utalentowanych astronomów wszechczasów, Edwina Hubble’a! Astronom ten był u szczytu swojej kariery na początku XX wieku. Jako pierwszy zasugerował, że wszechświat stale się rozszerza.

Jest cholernie stary

Tak, biorąc pod uwagę, że naukowcy i inżynierowie kosmiczni pracują obecnie z najnowszymi i najlepszymi materiałami, aby ich sprzęt kosmiczny był jak najbardziej zaawansowany technologicznie, teleskop Hubble’a jest w rzeczywistości strasznie stary. Teleskop został wysłany na orbitę w 1990 roku i znajduje się na niej do dzisiaj. Teleskop jest nadal w użyciu, unosi się na wysokości około 570 kilometrów nad Ziemią.

Imponujące statystyki

W swoje 25 urodziny Nasa opublikowała statystyki dotyczące swojego ukochanego Teleskopu Hubble’a i podzieliła się wynikami pracy, którą urządzenie wykonuje w kosmosie. W ciągu 25 lat teleskop pokonał 5,4 miliarda kilometrów i zdołał okrążyć Ziemię 137 000 razy. Jakby tego było mało, dokonał ponad 1,2 miliona obserwacji, w ramach których zarejestrował ponad 38 000 ciał niebieskich. Ponad 12 000 prac naukowych wykorzystało informacje zebrane przez teleskop. Biorąc pod uwagę, że było to kilka lat temu, możemy sobie wyobrazić, że te statystyki znacznie wzrosły.

Dostarcza nowych zdjęć

Jeżeli jako tło pulpitu wykorzystałeś jakąś scenerię kosmiczną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdjęcie wykonał stary Hubble. Dzieje się tak, ponieważ teleskop dostarczył nam nigdy wcześniej niewidzianych zdjęć kosmosu. Był również w stanie sfotografować najgłębsze i najciemniejsze zakątki wszechświata jako pierwszy.

Jest zasilany energią słoneczną

Biorąc pod uwagę, że Teleskop Hubble’a znajduje się znacznie bliżej Słońca niż my i nie ma nad nim chmur, z którymi mógłby się zmagać, wykorzystuje energię słoneczną do zasilania. Nie oznacza to jednak, że zużywa jej dużo! Potrzebuje zaledwie 2800 watów do działania – to tylko trochę więcej niż energia potrzebna do zagotowania czajnika wody. Taka ilość energii pozwala teleskopowi poruszać się z prędkością około 28 000 km/h!

Niedawno dokonał epickiego odkrycia

W kwietniu 2018 roku Teleskop Hubble’a po raz kolejny znalazł się na pierwszych stronach, po tym, jak wykorzystał soczewkowanie grawitacyjne, aby dostrzec najdalszą gwiazdę w historii. Uważa się, że światło tej gwiazdy (która od tego czasu nazywa się Ikar) dotarło do nas po około 9 miliardach lat. Pomimo podeszłego wieku Hubble jest nadal jednym z najbardziej wszechstronnych teleskopów w arsenale NASA.

 

Źródła: Hannah Downey | Zdjęcia: Inside Science, Biography, NASA

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x