Ochrona nosa może pomóc w zapobieganiu COVID-19

COVID-19 może pustoszyć organizm, atakując płuca, serce i naczynia krwionośne. Aby powstrzymać ten zakrojony na szeroką skalę atak, naukowcy koncentrują się na innej części ciała: nosie.

Badania sugerują, że wirus wywołujący chorobę, SARS-CoV-2, zyskuje przyczółek infekując określone komórki nosa. W rezultacie nos stał się kluczowym polem bitwy w wojnie z COVID-19. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że spowolnienie lub zatrzymanie inwazji wirusa przez nos może ostatecznie okazać się na tyle ważne, aby zmienić przebieg pandemii.

Jak dotąd nie ma takich terapii. Ale ludzie, którzy badają nos i jego zawartość, przedstawiają nowe spojrzenie na wczesne stadia zakażeń COVID-19. Naukowcy opracowują i testują sposoby zapobiegania osiedlaniu się wirusa w nosie. Należą do nich spray do nosa, który tłumi i dezaktywuje kluczowe białko wirusa, środki dezynfekujące, które są powszechnie stosowane przed operacjami zatok, a nawet mgiełka rozcieńczonego szamponu dla dzieci.

„Jestem osobą z nosem” – mówi Andrew Lane, otolaryngolog i specjalista ds. Rynologii w Johns Hopkins School of Medicine. Ale dla większości ludzi nosy zwykle nie wzbudzają dużego zainteresowania, mówi. „Teraz jest w centrum uwagi ludzi”.

To patrzenie przez nos ma sens. „Nos to miejsce, w którym wirus zakłada siedlisko” – mówi Lane. W niedawnych badaniach on i współpracownicy zmierzyli poziom białka w ludzkich komórkach zwanego ACE2, które jest uważane za jeden ze sposobów, w jaki wirus może zakażać komórki. Spośród zbioru ludzkich tkanek pobranych z nosa i gardeł ludzi, górna tylna część jamy nosowej, znana jako nabłonek węchowy, została wypełniona ACE2. (To miejsce jest również miejscem, w którym przebywają komórki węchu; infekcje SARS-CoV-2 zostały powiązane z utratą węchu).

„Po prostu zobaczysz ten niesamowicie jasny sygnał pochodzący z nabłonka węchowego” – mówi Lane. Ten sygnał ACE2 sugeruje, że te komórki mogą być kluczowymi portami wejściowymi, które umożliwiają wirusowi przemieszczanie się do reszty organizmu, a nawet być może z powrotem, aby zarazić innych ludzi – donoszą naukowcy w European Respiratory Journal z 1 września.

W górnej, tylnej części jamy nosowej osoby, niektóre komórki zawierają dużo ACE2 (czerwonego), białka, które może umożliwić wniknięcie wirusa wywołującego COVID-19. Tutaj jądra komórek są pokazane na niebiesko, a węchowe komórki nerwowe, które nie wydają się mieć ACE2, są zielone. / MENGFEI CHEN

Aby przerwać infekcję nosa, niektórzy naukowcy sięgają po wyspecjalizowane białka odpornościowe występujące u wielbłądów, lamai alpak. Nazywane nanociałami, białka te pomagają zwalczać najeźdźców w organizmie, ale są mniejsze i uważa się, że są bardziej wytrzymałe niż ich ludzkie krewniaki. W badaniach laboratoryjnych białek i komórek w naczyniach biochemik Aashish Manglik i biolog komórkowy Peter Walter z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazali, że specjalnie zaprojektowane nanociała mogą zdusić białko kolczaste, którego może użyć koronawirus do włamania do komórek.

Naukowcy nie przetestowali jeszcze nanociał na ludziach. Jednak ich wstępne wyniki sugerują, że po zneutralizowaniu przez nanociała wirus „nie może dostać się do ludzkich komórek” – mówi Walter. „Nie można ustalić, że plaża znajduje się w jamie nosowej”. Naukowcy odkryli, że nanociała były stabilne po wysuszeniu i rozpyleniu, co sugeruje, że można je przekształcić w spray do nosa. Najnowsze wyniki, które nie były recenzowane, zostały opublikowane 17 sierpnia na bioRxiv.org. Zespół ma nadzieję rozpocząć testy na zwierzętach laboratoryjnych, a ostatecznie na ludziach. Walter i Manglik posiadają patenty na specjalnie zaprojektowane nanociała.

Prostszym podejściem byłoby zmywanie lub zabicie wirusa w nosie. Niektórzy lekarze zaczęli patrzeć na jod – podstawę powszechnego środka antyseptycznego, który może leczyć rany i dezynfekować skórę przed operacjami. W artykule przeglądowym z 10 czerwca w Ear, Nose & Throat Journal, naukowcy opisują dowody sugerujące, że rozcieńczony roztwór o nazwie jodopowidon może bezpiecznie wyeliminować SARS-CoV-2 w jamie nosowej i gardle.

Wczesne wskazówki, że to płukanie może zadziałać, pochodzą z badań wirusa na naczyniach laboratoryjnych, w tym z artykułu opublikowanego 16 czerwca w Journal of Prosthodontics. Na Uniwersytecie Kentucky w Lexington trwają badania kliniczne, w których pracownicy służby zdrowia używają jodowopowidonowych aerozoli do nosa i płukania gardła przed, w trakcie i po zmianie.

Inni badacze zwracają się ku rozwiązaniu jeszcze mniej zaawansowanemu technologicznie: mieszaninie mydła i soli. Płukanie solą fizjologiczną może usunąć bakterie i alergeny z jamy nosowej oraz złagodzić objawy alergii, infekcji zatok i przeziębienia. Obecne badanie kliniczne ma na celu sprawdzenie wpływu szamponu dla dzieci zmieszanego z roztworem soli na objawy i możliwe rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u osób z COVID-19. Roztwór mydła może być w stanie wypłukać wirusy z nosa lub przebić ich ochronną warstwę zewnętrzną i je dezaktywować, mówi Justin Turner, chirurg nosowy i zatokowy oraz rynolog, który jest jednym z naukowców prowadzących badania na Vanderbilt University w Nashville.

„Wiemy, że wirus jest bardzo wrażliwy na mydła i środki powierzchniowo czynne” – mówi Turner. Na przykład mycie rąk mydłem to dobry sposób na wyeliminowanie koronawirusa. „Wydaje się, że rozsądne byłoby zalecenie tego również w przypadku nosa” – mówi Turner.

Podczas badania pacjenci z COVID-19 z łagodnymi do umiarkowanych objawami, ale niewystarczająco chorzy, aby być hospitalizowanymi, przepłukiwali nos  solą fizjologiczną lub solą fizjologiczną z niewielką ilością szamponu dla dzieci kilka razy dziennie. W badaniu klinicznym, które rozpoczęło się 1 maja, Turner i współpracownicy śledzą objawy około 100 osób i ilość wirusa w nosach, co może wskazywać, czy ktoś jest bardziej czy mniej zaraźliwy. Wczesne spojrzenie na 45 pacjentów pokazuje, że ludzie, którzy płukali nos samą solą fizjologiczną lub solą fizjologiczną z mydłem, pozbyli się bólów głowy i zatkanego nosa około tydzień wcześniej niż osoby, które nie używały płukanek. Te wstępne wyniki są dostępne online od 11 września na Międzynarodowym Forum Alergii i Rynologii.

Jest możliwe, że płukanie nosa „pobudzi wirusa i ułatwi jego rozprzestrzenianie się” – ostrzega Lane. Ale pomysł płukania nosa jest obiecujący i warto go przetestować, mówi. Ta praca i inne badania, które dotyczą nosa, nabierają tempa. „Wszyscy myślą w ten sam sposób i myślę, że ma to wiele zalet” – mówi Lane. „Zabij go w zarodku i zatrzymaj, zanim się rozprzestrzeni”.

Źródło: Laura Sanders

M. Chen et al. Elevated ACE2 expression in the olfactory neuroepithelium: implications for anosmia and upper respiratory SARS-CoV-2 entry and replicationEuropean Respiratory Journal. Vol. 56, September 1, 2020. doi: 10.1183/13993003.01948-2020.

M. Schoof et al. An ultra-potent synthetic nanobody neutralizes SARS-CoV-2 by locking Spike into an inactive conformation. BioRxiv.org. August 17, 2020. doi: 10.1101/2020.08.08.238469.

S. Frank et al. Povidone-iodine use in sinonasal and oral cavities: A review of safety in the COVID-19 eraEar, Nose & Throat Journal. Published online June 10, 2020. doi: 10.1177/0145561320932318.

K. Kimura et al. Interim analysis of an open-label randomized controlled trial evaluating nasal irrigations in non-hospitalized patients with COVID-19International Forum of Allergy & Rhinology. Published online September 11, 2020. doi: 10.1002/alr.22703.

Zdjęcia:  ZSTOCKPHOTOS/ISTOCK/GETTY IMAGES PLUS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x