Japoński rząd rozpocznie wręczanie nowożeńcom prezentów ślubnych

Mówiąc o niskim wskaźniku urodzeń w Japonii, wiele mówi się o czynnikach kulturowych, ale często pomija, się przeszkody ekonomiczne, które utrudniają posiadanie dziecka.

Japońskie społeczeństwo bardzo ceni sobie stabilność finansową, a założenie rodziny z ryzykownym budżetem jest czymś, czego większość par zdecydowanie chce uniknąć. Aby więc dać parom trochę więcej miejsca w ich budżecie, miejmy nadzieję, że na tyle, aby przekonać je, że jest miejsce na dziecko, gabinet rządu Japonii chce przyznać mieszkańcom kraju, którzy zdecydują się na ślub, dotację w wysokości 600 000 jenów (~ 21898 PLN).

Nowy program podwaja liczbę 300 000 jenów, które obecnie mogą otrzymać nowożeńcy, a także znacznie rozszerza wymagania kwalifikacyjne. Obecnie dotacja jest przyznawane tylko nowożeńcom, w których mąż i żona mają 34 lata lub mniej, a ich łączny dochód w gospodarstwie domowym wynosi 4,8 miliona jenów lub mniej. Jednak od przyszłego roku pary mogą mieć już 39 lat i łączny dochód do 5,4 miliona jenów i nadal kwalifikować się do dotacji.

Chociaż małżeństwo i posiadanie dziecka to nie to samo, w Japonii samotne rodzicielstwo jest nadal stosunkowo rzadkie i prawie zawsze nieplanowane. Ponieważ małżeństwo jest ogólnie postrzegane przez pary jako warunek założenia rodziny, istnieje logika, aby ułatwić parom zawiązywanie węzłów ekonomicznie. W szczególności Urząd Rady Ministrów ma nadzieję, że dotacja okaże się pomocna w pokryciu kosztów przeprowadzki i czynszu – które w Japonii są wysokie – co pozwoliłoby większej liczbie par na wybór domów z większą niż minimalną ilością miejsca na zaledwie dwie osoby, dzięki czemu łatwiej poczują się gotowi do stworzenia trzeciego domownika.

Nowy program ma rozpocząć się na początku następnego roku podatkowego w kwietniu.

Źródło: Livedoor News/Kyodo via Jin, TBS News | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x