Czemu lodowce są niebieskie?

Lodowce to duże bryły gęstego lodu, które tworzyły się i gromadziły przez wiele lat. Lodowce są dość niezwykłymi tworami, nie tylko dlatego, że nieustannie poruszają się pod wpływem własnego ciężaru. Zdecydowana większość z nich znajduje się w najbardziej ekstremalnych warunkach w regionach polarnych – chociaż niektóre można znaleźć w regionach górskich, takich jak Alpy.

Wszyscy wiemy, że lodowce są zrobione z lodu, prawda? Rzeczywiście, jednym z najbardziej oszałamiających widoków, które witają odwiedzających Antarktydę, jest oszałamiający niebieski kolor lodowców. Dlaczego więc lód lodowcowy ma kolor niebieski? Jest to pytanie, na które wiele osób szukało odpowiedzi i chyba ją znaleźli!

To nie tylko zamarznięta woda

Większość z nas mówiąc o lodowcach, wyobraża sobie po prostu zamarzniętą wodę, która wygląda podobnie do kostek, które wyciągamy z zamrażarki. Ale nie tak działa lód lodowcowy. Po pierwsze, jego kryształy mają dużo większą masę, a lód był ubijany na przestrzeni lat, może nawet stuleci, tak że jego struktura jest całkowicie odmienna od tej, do której przywykliśmy.

Są starożytne

Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy związanych z lodem lodowcowym jest to, że istnieje on od tak dawna. Naukowcy przeprowadzili badania i ustalili, że ten niebieski lód ma około miliona lat. Uważają również, że niektóre rodzaje lodu są jeszcze starsze i cały czas prowadzą poszukiwania.

Dlaczego są niebieskie?

Cóż, wydaje się, że najbardziej logicznym wyjaśnieniem jest to, że cząsteczki wody absorbują inne kolory skuteczniej niż niebieski, więc on wydostaje się na “wierzch” i jest widoczny. Im dłużej światło musi podróżować w lodzie, tym bardziej wydaje się niebieskie.

A co ze śniegiem? Powodem, dla którego lód wydaje się niebieski, a śnieg nie, jest to, że światło nie może wnikać w śnieg na tyle głęboko, aby “pozbyć” się innych kolorów, zanim odbije się z powrotem w kierunku naszych oczu.

To niewiarygodne, jak duży wpływ może mieć widmo światła oraz jak masa i gęstość lodowców może sprawić, że będą wyglądać na niebieskie. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał szczęście, aby zobaczyć lodowiec, będziesz wiedział, w jaki sposób osiąga on swój niepowtarzalny kolor.

 

Źródła: Jane Josefson | Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x