Sportowcy wykazują oznaki możliwego urazu serca po COVID-19

Wśród rosnących obaw, że atak COVID-19 może uszkodzić serce, w niewielkim badaniu opisano objawy zapalnej choroby serca u sportowców z college’u, którzy mieli infekcję.

Ponad dwa tuziny sportowców płci męskiej i żeńskiej z Ohio State University przeszło rezonans magnetyczny swoich serc w ciągu tygodni lub miesięcy po pozytywnym teście na SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Obrazy wskazywały na obrzęk mięśnia sercowego i możliwe uszkodzenie komórek u czterech sportowców, czyli 15 procent – donoszą naukowcy z 11 września w JAMA Cardiology. Może to oznaczać, że sportowcy mieli zapalenie mięśnia sercowego, najczęściej wywoływane przez infekcje wirusowe.

Obrazy serca ośmiu dodatkowych sportowców wykazały oznaki możliwego uszkodzenia komórek bez oznak obrzęku. Trudniej jest zinterpretować, czy te zmiany w tkance serca są spowodowane zakażeniem koronawirusem – mówi Saurabh Rajpal, kardiolog z Ohio State University Wexner Medical Center w Columbus. Jak pisze Rajpal i jego koledzy, jednym z ograniczeń badań jest brak zdjęć serc sportowców sprzed choroby dla porównania.

Żaden z 26 badanych sportowców, którzy grają w piłkę nożną, futbol, koszykówkę, lacrosse lub biegają na bieżni, nie był hospitalizowany z powodu COVID-19. Dwunastu z 26, w tym dwóch z czterech z objawami zapalenia serca, zgłosiło łagodne objawy podczas infekcji, takie jak gorączka, ból gardła, bóle mięśni i trudności w oddychaniu.

Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić wyniki badania i zrozumieć, co mogą one oznaczać dla tych młodych serc. Na razie wyniki sugerują, że serce może być narażone na uraz i przypominają, że po zakażeniu COVID-19 – nawet z łagodnymi objawami lub bez objawów – młodzi ludzie muszą zwracać szczególną uwagę na to, jak się czują po powrocie do ćwiczenie, mówi Rajpal. Jeśli mają objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność lub nieprawidłowe bicie serca, powinni udać się do lekarza.

Od początku pandemii było oczywiste, że COVID-19 może być gorszy u pacjentów, którzy już mają problemy z sercem. Niedawno badania wykazały, jak infekcja może wpływać na serce. Na przykład badacze ocenili 100 niemieckich dorosłych pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, z których jedna trzecia wymagała hospitalizacji. MRI serca ujawniło objawy zapalenia serca u 60 z tych pacjentów po zakażeniu.

Te sygnały zapalenia serca mogą oznaczać, że u pacjentów rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego, które według szacunków występuje u około 22 na 100 000 osób rocznie na całym świecie. Pacjenci z zapaleniem mięśnia sercowego mogą odczuwać ból w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie lub szybkie lub nieregularne bicie serca. Serce może wyleczyć się z zapalenia mięśnia sercowego, ale w rzadkich przypadkach stan może spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego na tyle, aby doprowadzić do niewydolności serca.

W przypadku sportowców, u których zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego, zaleca się zaprzestanie uprawiania sportu przez trzy do sześciu miesięcy, aby dać sercu czas na wyleczenie, ponieważ dowody na zwierzętach sugerują, że energiczne ćwiczenia, gdy serce jest w stanie zapalnym, pogarszają obrażenia. Po przerwie od uprawiania sportu młodzi sportowcy mogą spodziewać się wyzdrowienia po zapaleniu mięśnia sercowego. Ale stan jest traktowany poważnie: w badaniu z 2015 roku oszacowano, że 10 procent nagłych zgonów sercowych u sportowców NCAA było spowodowanych zapaleniem mięśnia sercowego. Kiedy konferencja Big Ten, która obejmuje stan Ohio, ogłosiła w sierpniu, że odkłada sezon piłkarski, jednym z zgłoszonych powodów były obawy dotyczące zapalenia mięśnia sercowego związanego z COVID.

To nowe badanie dotyczące sportowców akademickich i COVID-19 „jest naprawdę krokiem we właściwym kierunku” – mówi Meagan Wasfy, kardiolog sportowy ze szpitala Massachusetts General Hospital. „Potrzebujemy więcej takich danych”. Jednak trudno jest wyciągnąć konkretne wnioski z ustaleń, mówi. MRI serca jest zwykle stosowane do potwierdzenia rozpoznania zapalenia mięśnia sercowego w połączeniu z innymi objawami klinicznymi, w tym objawami, wynikami badań krwi, które sygnalizują stan zapalny, wysokim poziomem białka zwanego troponiną I, które wskazuje na stres w sercu i nieprawidłowymi wynikami w elektrokardiogramie.

W badaniu, chociaż niektórzy sportowcy mieli objawy możliwego zapalenia mięśnia sercowego w obrazowaniu, ich poziomy troponiny I były normalne, a ich elektrokardiogramy nie wyglądały dziwnie. Wasfy widzi kilka możliwych wyjaśnień. Gdyby sportowcy zostali przebadani, gdy zostali po raz pierwszy zarażeni, mogłyby się pojawić te inne objawy kliniczne. Być może inne wskazania powróciły do ​​normy, zanim wykonano rezonans magnetyczny serca i inne testy. W takim przypadku rezonans magnetyczny jest „duchem” wcześniejszego zapalenia i stresu, mówi.

Inną możliwością jest to, że SARS-CoV-2 wpływa na mięsień sercowy w sposób, do którego kardiolodzy nie są przyzwyczajeni, bez niektórych typowych objawów zapalenia i stresu. Bez tych wskaźników zapalenia mięśnia sercowego trudno powiedzieć, czy serce miało ten stan, mówi.

Niektórzy mogą twierdzić, że objawy obrazowania można przypisać różnicom między sercami sportowców wyczynowych a bardziej siedzącymi. Wasfy uważa, że ​​jest to mniej prawdopodobne, ale kardiolodzy „z pewnością mają dużo do zrobienia, aby określić, jaka jest częstość występowania tych wyników [obrazowania] na początku badania” u zdrowych sportowców.

Aby rozszerzyć badanie, Rajpal i jego koledzy planują wykonać skanowanie serca większej liczby sportowców, powtórzyć rezonans magnetyczny serca u sportowców, którzy już zostali zobrazowani, i zeskanować sportowców, którzy nie mieli COVID-19, aby porównać ich obrazy z tymi, które mają.

Źródło: Aimee Cunningham

S. Rajpal et al. Cardiovascular magnetic resonance findings in competitive athletes recovering from COVID-19 infectionJAMA Cardiology. Published online September 11, 2020. doi:10.1001/jamacardio.2020.4916

Zdjęcia: ICON SPORTSWIRE/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x