Najwcześniejszy dowody na istnienie ludzi na Półwyspie Arabskim

Zestaw siedmiu ludzkich śladów znalezionych wokół starożytnego suchego jeziora w północnym regionie Tabuk. To najwcześniejsze dowody na istnienie ludzi na Półwyspie Arabskim.

Eksperci uważają, że są to ślady co najmniej dwóch osób i twierdzą, że mogą pomóc w zrozumieniu tras, którymi ludzie wychodzili z Afryki .

Według Mathew Stewarta z Instytutu Ekologii Chemicznej im. Maxa Plancka, nowe badania sugerują, że „szlaki śródlądowe, podążające za jeziorami i rzekami, mogły mieć szczególne znaczenie dla ludzi” opuszczających kontynent. Dodał: „Odciski stóp są wyjątkową formą skamieniałości, ponieważ dostarczają migawek w czasie, zazwyczaj przedstawiających kilka godzin lub dni, co jest rozwiązaniem, którego zwykle nie uzyskujemy z innych zapisów”.

Naukowcy uważają, że odciski stóp należą do współczesnych ludzi, a nie do neandertalczyków, którzy nie było wówczas w tym regionie. Pan Stewart powiedział: „Wiemy, że ludzie odwiedzali to jezioro w tym samym czasie, co zwierzęta, co jest niezwykłe w tym regionie, nie ma kamiennych narzędzi. Wygląda na to, że ci ludzie odwiedzali jezioro w poszukiwaniu zasobów wodnych i po prostu po to, by żerować w tym samym czasie co zwierzęta”.

Oprócz 233 skamieniałości zidentyfikowano również ślady słoni i innych zwierząt. Obecnie Półwysep Arabski składa się z rozległych pustyń, które nie byłyby nadające się do zamieszkania dla wczesnych ludzi i zwierząt, na które polowali. Jednak w ciągu ostatniej dekady naukowcy odkryli, że na tym obszarze panowały znacznie bardziej zielone i wilgotne warunki ze względu na naturalną zmienność klimatu. Richard Clark-Wilson z Royal Holloway, University of London, powiedział: „W pewnych okresach w przeszłości pustynie dominujące we wnętrzu półwyspu przekształciły się w rozległe łąki ze stałymi słodkowodnymi jeziorami i rzekami. Obecność dużych zwierząt, takich jak słonie i hipopotamy, wraz z otwartymi łąkami i dużymi zasobami wodnymi, mogła sprawić, że północna Arabia stała się szczególnie atrakcyjnym miejscem dla ludzi przemieszczających się między Afryką a Eurazją” – dodał Michael Petraglia z Max Planck Instytutu Nauki o historii człowieka.

Źródło: news.sky.com | Zdjęcia: AFP / Paul Breeze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x