Jak miliarderzy „będą żyć wiecznie”?

W ciągu ostatniego roku przepaść między superbogatymi a resztą ludzi wzrosła bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ale miliarderzy mogą się różnić od zwykłych ludzi nie tylko ilością posiadanych pieniędzy.

Na przykład Peter Thiel, miliarder i współzałożyciel PayPal, zainwestował w szereg start-upów zajmujących się badaniami medycznymi, które chcą wydłużyć życie, korzystając z funduszu Breakout Labs. Jedna z firm z obsesją na punkcie długowieczności, która Thiel finansuje, jest Ambrosia.

Ambrosia jest jednym z trzech firm, które badają eksperymentalne transfuzje krwi, polegające to na przetaczaniu krwi młodych ludzi staruszkom. Według ABC Finance, ekspertów ds. Finansów komercyjnych, koszt badań wynosi obecnie od 6000 do około 215 000 GBP. Technika ta działa dobrze na myszach, chociaż jak dotąd nie ma pozytywnych wyników badań na ludziach. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​proces „nie ma udowodnionych korzyści klinicznych” i może być „potencjalnie szkodliwy”.

Jeśli ciepła krew nie może uczynić cię nieśmiertelnym, to może zamiast tego zamrozić? Pomysł schłodzenia ciała, aby odłożyć śmierć do czasu, gdy przyszłe społeczeństwo będzie dysponowało technologią umożliwiającą naprawienie wszelkich obrażeń lub chorób. Przez lata krążyła historia, że założyciel Disneya Walt Disney został zamrożony na krótko przed śmiercią z powodu raka płuc w grudniu 1966 roku. Nie ma żadnych dowodów na to, że plotka jest prawdziwa, ale badania nad krioniką postępują od wczesnych lat 60. Pierwszy żywy podmiot został zamrożony w 1967 r. nikt jeszcze nie został wskrzeszony po zamrożeniu krionicznym, ale kilka osób zostało zamrożonych lub usunięto im głowę i ją zamrożono na przestrzeni lat.

Thiel, jego kolega z PayPal Luke Nosek i amerykański gospodarz talk-show Larry King są znani z tego, że zgodzili się na zamrożenie w momencie śmierci. Opierając się na danych z Alcor Life Extension Foundation, jednego z wiodących dostawców krioniki, koszt zamrożenia i zakonserwowania całego ciała kosztowałby 152 000 funtów lub 61 000 funtów, jeśli chciałoby się, aby tylko głowa została zamrożona. Istnieje również możliwość zabrania ze sobą ukochanego towarzysza w przyszłość. Jeden dostawca urządzeń krionicznych oferuje również szereg opcji dla zwierząt domowych – 4000 GBP dla kotów lub psów, a nawet 760 GBP dla ptaka domowego.

Ale jeśli krionika i transfuzje są ograniczone możliwościami ludzkiego ciała, dlaczego nie pozbyć się całkowicie ludzkiego ciała? Pomysł zapisania ludzkiej osobowości w komputerze i przekształcenia tego nagrania w czującą żywą istotę był przedmiotem science fiction od dziesięcioleci, ale zbliża się to coraz bardziej do faktów naukowych. Urządzenie Neuralink Elona Muska obiecuje monitorować i rejestrować całą wydajność ludzkiego mózgu. Dwie firmy, Nectome i Terasem Movement Foundation, pracują nad przekształceniem tych nagrań w w pełni funkcjonalne osobowości.

Ale to dopiero początek. Proces ten jest określany jako „100% śmiertelny” i daleko nam do przekształcenia się w żywe komputery. Mimo to Sam Altman – miliarder, który współpracował z Muskiem, aby założyć firmę badawczą zajmującą się sztuczną inteligencją OpenAI – jest podobno jedną z 25 osób, które wpłaciły Nectome depozyt w wysokości 7600 funtów, aby ich myśli zostały przesłane do komputera głównego. Wszystkie te postępy w biotechnologii i robotyce pozostaną drogie przez długi czas, więc tylko superbogaci mogą sobie na nie pozwolić.

Amerykański futurolog Paul Saffo przewiduje, że klasa multimiliarderów może całkowicie wyewoluować w odrębny gatunek. „Czasami zastanawiam się, czy bardzo bogaci mogą żyć średnio 20 lat dłużej niż biedni” – mówi. „To jeszcze 20 lat zarabiania i oszczędzania. Pomyśl o bogactwie i władzy oraz korzyściach, które przekazujesz swoim dzieciom”. Dostęp do najlepszej żywności i sprzętu do ćwiczeń, jaki można kupić za pieniądze, z pewnością sprawi, że każdy będzie żył trochę dłużej, ale jeden z dziwacznych pomysłów może po prostu uczynić kilku ekscentrycznych miliarderów skutecznie nieśmiertelnymi.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x