Na świecie dostępnych jest ponad 3000 różnych odmian herbaty, z których Earl Grey jest jednym z najpopularniejszych. W rzeczywistości napój ten jest tak popularny, że jest drugim najczęściej pijanym napojem, przegrywa tylko z wodą! Nasza ulubiona herbata przeszła długą drogę od jej odkrycia. Oto kilka ciekawostek o napoju, który jest z nami dzisiaj.

Prawda o herbacie

O dziwo, każdy rodzaj herbaty pochodzi z tej samej rośliny. Herbata chińska to roślina, która dostarcza światu każdą możliwą odmianę herbaty, ale istnieje wiele zmiennych wpływających na smak i zapach naparu. Chociaż wszystkie gatunki herbaty pochodzą od jednego gatunku roślin, miejsca zbioru mają ogromne znaczenie, a także sposób obchodzenia się z liśćmi i przetwarzania ich po zerwaniu.

Pierwsza filiżanka

Już w 2737 roku przed naszą erą zaparzono pierwszą filiżankę herbaty, ale najprawdopodobniej był to kompletny przypadek! Gdy cesarz Chin, Sheng Nung, siedział pod krzewem herbaty, silny podmuch wiatru sprawił, że część liści wylądowała w garnku z wrzącą wodą przeznaczoną do picia. To wtedy ludzkość po raz pierwszy poznała ten wspaniały smak. Jednak Chiny długo strzegły swojego sekretu, ponieważ wzmianki o herbacie pitej w innych krajach pochodzą dopiero z 815 r. (w Japonii buddyjscy mnisi dostarczali liście do świątyń).

Wpływy japońskie

W rzeczywistości herbata stała się tak dużą częścią japońskiej kultury, że odbywały się tam ceremonie jej parzenia i były kluczowe dla każdej klasy samurajów. Oprócz tego dziewczęta musiały nauczyć się chanoyu (ceremonii parzenia herbaty), zanim pozwolono im wyjść za mąż.

Herbata w Europie

Chociaż teraz nie możemy wyobrazić sobie Brytyjczyka bez filiżanki herbaty w dłoni, napój ten dotarł do Europy dopiero w XVII wieku. Najpierw wylądował w holenderskich regionach, ale bogaci brytyjczycy szybko zasmakowali w naparze i utworzyli Kompanię Wschodnioindyjską. Ich główną walutą była herbata, dzięki której biznes rozwijał się tak bardzo, że posiadali oni własne wojsko. Prowadzili interesy w Indiach, Hongkongu i Singapurze – herbata szybko podbiła świat. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się, gdy Brytyjczycy podnieśli podatek od herbaty dla Amerykanów tak bardzo, że nikogo nie było na nią stać. W rzeczywistości jest to powód, dla którego tradycyjnie Amerykanie piją kawę, ponieważ herbatę uważano kiedyś za niepatriotyczną.

Właściwości zdrowotne

Chociaż większość z nas prawdopodobnie myśli, że nasze herbatki ziołowe są najzdrowsze, w rzeczywistości nie składają się one w 100% z herbaty. Są to mieszanki liści herbaty, kwiatów, ziół, nasion lub korzeni. Ich zaparzanie może zajmować nawet do 15 minut – tradycyjne herbaty parzy się tylko kilka minut. Jednak herbaty mogą przynieść niewiarygodną liczbę korzyści zdrowotnych, w tym wzmocnić układ odpornościowy, pomagać w odchudzaniu i dostarczać naszemu organizmowi przeciwutleniaczy.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że za herbatą kryje się taka długa historia. Następnym razem, gdy zaparzysz filiżankę, pomyślisz o tym, jak daleko zaszedł ten napój na przestrzeni tych wszystkich lat. Dzisiaj możemy dostać coś, co kiedyś było tak cenne w każdym lokalnym sklepie bez potrzeby wszczynania wojny!

 

 

Źródła: Ethan Goldstien

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x