Japońskie badania pokazują że sok z khaki może unieszkodliwić koronawirusa

Podczas gdy szczepionki COVID-19 są nadal w fazie rozwoju, a wiele części świata wciąż jest zablokowanych i dystansuje się społecznie, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu, uniwersytety i placówki badawcze na całym świecie ścigają się, aby znaleźć możliwe lekarstwa i środki zaradcze na zaraźliwego wirusa.

Weźmy na przykład sok z khaki zawierający kwas taninowy. Jest tradycyjnie używany jako barwnik od wieków, ale ostatnie badania na Uniwersytecie Medycznym Nara ujawniły zaskakującą cechę płynu – w wysoce skoncentrowanych dawkach może uczynić koronawirusa praktycznie nieszkodliwym.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Nara przetestowali to, mieszając koronawirusa, ślinę i sok z khaki, a następnie pozostawili mieszaninę na 10 minut. Kiedy minęło 10 minut, wirus został zdetoksykowany .

Jest jednak pewien haczyk. To nie jest sok ze starych khaki i trzeba go przygotować w określony sposób. Użyta mieszanka została stworzona przez wyciskanie najpierw cierpkich lub niedojrzałych khaki, następnie mieszanka fermentowała i dojrzewała.

Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś wyjść i kupić kilka khaki. Samo zjedzenie dojrzałego owocu nic nie da. Nadal trzeba przeprowadzić szeroko zakrojone próby i badania dotyczące odpowiedniej siły i czasu potrzebnego do zlikwidowania COVID-19, ale dla niektórych może być pocieszające, wiedząc, że potencjalne naturalne lekarstwo jest w toku (i w sam raz na sezon khaki w Japonia też!).

Źródło: Yahoo! News via Hamusoku | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x