Zombi: czy rzeczywiście mogą powstać z martwych?

Ikona horroru George Romero jest uznawana za twórcę gatunku filmów o zombie. To jego dzieło jako pierwsze miało upodobanie do mózgów i przybrało postać zmarłych powracających do życia w filmie Noc żywych trupów  z 1968 roku. Po tym hicie z lat 60 zostaliśmy dosłownie zalani filmami o zombie, fani gatunku z pewnością nie mają na co narzekać. Dzięki Nocy żywych trupów powstały takie filmy i seriale jak The Walking Dead, 28 Days Later i Zombieland.

Czy zombie to kompletna fikcja, czy istnieje sposób, aby przyzwać te nieumarłe stworzenia? Przyjrzyjmy się nauce, która za tym stoi, czy apokalipsa zombie może się kiedykolwiek wydarzyć?

Rozprzestrzenianie się infekcji

Pierwszą rzeczą, która musiałaby się wydarzyć, jest wybuch choroby i rozprzestrzenienie się jej na wiele osób. O ile jakiś nowy eksperyment nie pójdzie źle w laboratorium, najbardziej podobną chorobą do “wirusa zombie” jest wścieklizna. Wirus może być przenoszony przez ugryzienie i może wywołać gwałtowne i agresywne zachowania. Problem polega na tym, że wścieklizna może zabić człowieka w krótkim czasie, co nie pozwala wirusowi na przesadne rozprzestrzenienie się. Osoba cierpiąca na wściekliznę musiałaby zarazić dużą liczbę ludzi w krótkim czasie, aby choroba mogła wywołać apokalipsę.

Zmiany w mózgu

Badania wykazały, że jeśli człowiek dozna urazu mózgu, może być przekonany, że stracił część wzroku, ale jego mózg nadal będzie w stanie obserwować to, co powinna widzieć ta osoba. Ludzie biorący udział w eksperymentach zostali zapytani o to, co widzą, uparcie odpowiadali, że nic. Jednak po dłuższych naciskach ze strony badaczy potrafili stwierdzić jaki przedmiot znajduje się przed nimi. Naukowcy uważają, iż jest to dowód na to, że można zmienić osobę w zombie, manipulując częściami jej mózgu, dzięki czemu jest ona zdolna do wykonywania prostych zadań. Badania mózgu wykazały, że ludzkie ciało może nadal funkcjonować w stanie „zombie”, co oznacza, że ​​możemy stworzyć chodzące trupy niezdolne do używania mózgu, które kierują się podstawowymi instynktami.

Grzyb?

Istnieją pasożytnicze grzyby zwane Kordyceps, które infekują owady poprzez zarodniki, powoli zastępując tkanki owada do momentu aż pozostanie tylko jego egzoszkielet. Brzmi to jak coś z horroru The Last of Us, w którym zombie były ludzkimi wersjami tych owadów. Oprócz przejmowania ciał owadów niektóre z tych kordycepsów faktycznie kontrolują funkcje owadów, zmuszając je do poruszania się tam, gdzie chce udać się grzyb.

Jest kilka warunków, które musiałyby zostać spełnione, aby mogła nastąpić apokalipsa zombie. Dopóki wścieklizna nie zacznie się szybciej rozprzestrzeniać, grzyby nie ewoluują tak, by mogły zarazić człowieka lub naukowcy nie popełnią jakiś straszliwych błędów, wydaje się, że jesteśmy bezpieczni.

 

 

Źródła: Lolla Od

Zdjęcia: Flickr, Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x