W miarę jak katastrofy nawiedzają Ziemię nowy cykl słoneczny obiecuje spokojniejszą pogodę w kosmosie

Gigantyczne rozbłyski i erupcje ze słońca mogą powodować pogodę kosmiczną, a burzowa pogoda kosmiczna może zakłócać wszystko, od satelitów po sieć elektryczną po komunikację w samolocie. Teraz jednak jest dobra wiadomość dla osób, które monitorują to zjawisko – słońce przeszło z jednego z 11-letnich cykli aktywności w kolejny, a naukowcy przewidują, że nowy cykl powinien być równie spokojny jak poprzedni.

Nie oznacza to jednak zerowego ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nawet podczas ostatniego, stosunkowo słabego cyklu słonecznego, dramaty na słońcu wywoływały na Ziemi sporadyczne dziwactwa, takie jak przerwy w łączności radiowej, zakłócenia w kontroli ruchu lotniczego, przerwy w dostawie prądu – a nawet piękne zorze polarne widoczne na południu aż do Alabamy.

W trakcie każdego cyklu słonecznego kipiące słońce przechodzi od stosunkowo spokojnego okresu do znacznie bardziej aktywnego. Naukowcy monitorują całą tę aktywność, obserwując liczbę plam słonecznych, tymczasowych ciemnych plam na powierzchni słońca. Plamy te są związane z aktywnością Słońca, taką jak gigantyczne eksplozje, które wysyłają światło, energię i materiał słoneczny w przestrzeń.

Liczenie plam słonecznych sięga wieków, a lista ponumerowanych cykli słonecznych śledzonych przez naukowców zaczyna się od cyklu, który rozpoczął się w 1755 r., a zakończył w 1766 r., średnio cykle trwają około 11 lat.

Na podstawie ostatnich danych dotyczących plam słonecznych naukowcy mogą teraz powiedzieć, że tak zwany „24 cykl słoneczny” dobiegł końca w grudniu 2019 r. Cykl słoneczny 25 oficjalnie się rozpoczął, a liczba plam słonecznych powoli, ale systematycznie rośnie.

Panel międzynarodowych ekspertów zwołany przez NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration przewidział, że cykl ten osiągnie swój szczyt w lipcu 2025 r., a jego intensywność powinna być prawie identyczna z poprzednim cyklem, który nie był zbyt silny. „Ostatni cykl, Solar Cycle 24, był czwartym najmniejszym cyklem w historii i najsłabszym cyklem od 100 lat” – mówi Lisa Upton, naukowiec zajmujący się energią słoneczną w Space Systems Research Corporation i współprzewodnicząca Solar Cycle 25 Prediction Panel.

Ten panel ekspertów dość szybko doszedł do porozumienia w sprawie prognozy na kolejny cykl. „Konsensus był bardzo solidny” – mówi Doug Biesecker, fizyk słońca z Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA w Boulder w stanie Kolorado, który pełnił również funkcję współprzewodniczącego. Mówi, że modelowanie cyklu słonecznego poprawiło się w ciągu ostatniej dekady, ułatwiając przewidywanie.

„Byliśmy bardzo blisko w przewidywaniu 24 cyklu słonecznego. Był to zakres, który uważamy za nasze słupki błędu o liczbie plam słonecznych plus lub minus dziesięć” – mówi Biesecker. „Zrozumieliśmy maksymalny błąd. Powodem tego było to, że traktowaliśmy Słońce jak jedną wielką kulę gazu, ale półkule, południe i północ, zachowują się niezależnie. W ostatnim cyklu słonecznym były one bardziej niezależne niż kiedykolwiek wcześniej, co trochę zrujnowało naszą prognozę ”.

Oprócz oczywistej potrzeby ochrony sieci elektrycznej i innych ważnych infrastruktur technologicznych, urzędnicy rządowi chcą również zrozumieć pogodę kosmiczną, próbując sprowadzić ludzi na Księżyc.

„Wycieczka na Księżyc może obejmować okresy, w których nasi astronauci nie będą chronieni przed pogodą kosmiczną przez ziemskie pole magnetyczne” – mówi Jake Bleacher, główny naukowiec zajmujący się eksploracją i misjami operacyjnymi w NASA. „Tak jak w domu, kiedy wybierasz się w dowolne miejsce, sprawdzasz prognozę pogody, prawda? Musisz wiedzieć, czego się spodziewać”.

Źródło: npr.org | Zdjęcia: NASA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x