Muzeum Wielkiej Brytanii usuwa Tsantsa z ekspozycji

Muzeum Pitt Rivers na Uniwersytecie Oksfordzkim wycofało swoją słynną kolekcję skurczonych głów (Tsantsa) i innych ludzkich szczątków z ekspozycji w ramach szerszych działań mających na celu „dekolonizację” swoich zbiorów. Muzeum, znane jako jedna z wiodących na świecie instytucji zajmujących się antropologią, etnografią i archeologią, stanęło w obliczu zarzutów rasizmu i niewrażliwości kulturowej, ponieważ nadal wystawiało eksponaty.

„Nasze badania publiczności wykazały, że odwiedzający często postrzegali eksponaty ludzkich szczątków w muzeum jako świadectwo tego, że inne kultury są „dzikie”, „prymitywne” lub „makabryczne”- powiedziała dyrektor muzeum Laura Van Broekhoven. „Zamiast umożliwić naszym gościom głębsze zrozumienie sposobów bycia innych, wystawy wzmocniły rasistowskie i stereotypowe myślenie, które jest sprzeczne z dzisiejszymi wartościami muzeum”.

Decyzja zapada w momencie, gdy ruch Black Lives Matter doprowadził do ponownego zbadania Imperium Brytyjskiego i przedmiotów wywiezionych z podbitych ziem. Sam Oksford był miejscem takich protestów, podczas których demonstranci domagali się usunięcia pomnika wiktoriańskiego imperialisty Cecila Rhodesa.

Część ze 130-letniej kolekcji muzeum, w tym szczątki ludzkie, została pozyskana podczas ekspansji Imperium Brytyjskiego zgodnie z kolonialnym mandatem gromadzenia i klasyfikowania obiektów z całego świata.

Muzeum podało, że rozpoczęło przegląd etyczny swojej kolekcji w 2017 roku. Obejmowało to dyskusje z Universidad de San Francisco w Quito w Peru i przedstawicielami rdzennej społeczności Shuar na temat tak zwanych skurczonych głów, zwanych tsantsa przez Szuarów.

Muzeum ostatecznie zdecydowało się usunąć 120 szczątków ludzkich, w tym tsanty, głowy trofeów Nag i egipską mumię dziecka.

Kiedy Pitt Rivers został zamknięty podczas pandemii COVID-19, pracownicy skorzystali z okazji, aby wprowadzić zmiany. Muzeum zostanie ponownie otwarte 22 września z prezentacjami wyjaśniającymi, dlaczego przedmioty zostały usunięte, nowymi etykietami na wielu artefaktach i dyskusją o tym, jak historyczne etykiety czasami przesłaniały zrozumienie kultur, które je wyprodukowały.

„Wiele osób może pomyśleć o usunięciu pewnych przedmiotów jako stracie, ale staramy się pokazać, że nie tracimy niczego, ale tworzymy przestrzeń dla bardziej rozbudowanych historii” – powiedziała Marenka Thompson Odlum, współpracownik naukowy, który był kuratorem kilku nowych wystaw. „To sedno dekolonizacji”.

Ludzkie szczątki zostały przeniesione do magazynu. Muzeum twierdzi, że planuje dotrzeć do potomków społeczności na całym świecie, aby dowiedzieć się, jak dbać o około 2800 szczątków ludzkich, które pozostają pod jego opieką.

Źródło: huffpost.com | Zdjęcia: pl.wikipedia.org

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x