Dlaczego nie powinieneś spać z telefonem na poduszce?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić, jak ktoś może wytrzymać kilka godzin bez telefonu komórkowego w dłoni. A pod koniec dnia, zanim pójdziesz spać, najprawdopodobniej kładziesz go obok siebie po wieczornym przewijaniu Facebooka i Instagrama, co jest dużym błędem. Dlaczego więc nie należy spać z telefonem przy poduszce? Dowiedzmy Się.

Badania pokazują, że 35% wszystkich użytkowników smartfonów sprawdza swoje telefony w ciągu pięciu minut od wybudzenia i używa ich aż do momentu zaśnięcia. Badania pokazują również, że 53% użytkowników telefonów kładzie się do łóżka i ładuje je na poduszkach lub w ich pobliżu. Może to być bardzo niebezpieczne zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Uzależnienie od telefonów komórkowych jest obecnie przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Osoby, które używają telefonów tuż przed snem lub śpią z telefonem przy poduszce, są najbardziej narażone na te problemy zdrowotne. Oto niektóre zagrożenia dla zdrowia spowodowane spaniem z telefonem na poduszce.

Słaby rozwój poznawczy

Posiadanie telefonu przy sobie w łóżku jest bardzo kuszące dla większości użytkowników. Ciągłe korzystanie z telefonu w czasie, który powinniśmy przeznaczyć na wyciszenie się przed snem może negatywnie wpłynąć na zdrowie mózgu i poważnie utrudnić działanie procesów poznawczych. Zaobserwowano, że światło wytwarzane przez ekrany telefonów dezorientuje mózg i zapobiega wydzielaniu melatoniny, która jest hormonem wywołującym sen. Kiedy tak się dzieje, mózg pozostaje rozbudzony przez całą noc, co prowadzi do upośledzenia procesów poznawczych.

Zwyrodnienie mięśni oka

Światło uwalniane przez telefony powoduje obumieranie komórek fotoreceptorów w siatkówce, co prowadzi do zwyrodnienia mięśni. Nadużywanie telefonów może spowodować powolną utratę wzroku. Podatność oczu na uszkodzenia wywołane przy pomocy telefonów komórkowych zwiększa się w nocy, kiedy ciemność sprawia, że ​​światło ekranu jest ostrzejsze.

Niepłodność i rak

Chociaż nie ma jeszcze niepodważalnych badań na ten temat, zaobserwowano, że promieniowanie i chemikalia emitowane przez telefon podczas ładowania lub po włączeniu mogą uszkodzić organizm, zabijając wrażliwe komórki i uszkadzając zakończenia nerwowe. Czasami prowadzi to do problemów, takich jak bezpłodność w bardzo młodym wieku. Wykryto również, że promieniowanie telefonów komórkowych jest główną przyczyną niektórych postaci guzów mózgu i ucha u dzieci. Trzymanie telefonu przy sobie podczas snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia niepłodności i raka.

Problemy ze snem

Wydaje się, że niebieskie światło, które emanuje z naszych smartfonów, sprawia, że ​​nasz sen jest bardzo płytki i jednocześnie utrudnia nam zasypianie.

Poważne oparzenia lub porażenie prądem

Odnotowano wiele przypadków eksplozji ładowarek do telefonów komórkowych np. z powodu przegrzania. Jeśli podczas snu telefon leży na poduszce obok Ciebie, jesteś bardzo podatny na poparzenia i porażenie prądem, które mogą doprowadzić do śmierci.

 

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x