Trzy główne powody dla których coraz mniej Japończyków urządza pogrzeby

Tradycyjne japońskie praktyki pogrzebowe są zakorzenione w buddyjskich rytuałach, a tradycyjny japoński pogrzeb składa się z trzech ważnych etapów: stypy, samej ceremonii i kremacji zmarłego.

Jednak odnotowano gwałtowny spadek liczby pogrzebów w Japonii w ostatnich dziesięcioleciach, a Hiromi Shimada, japoński specjalista od religii i autor bestsellera zatytułowanego Pogrzeby nie są konieczne, zauważył trzy główne powody, dla których więcej Japończyków rezygnują z tradycyjnych praktyk pogrzebowych.

Pierwszy powód jest związany z kosztami. Japonia ma najdroższe pogrzeby na świecie, a średni koszt pogrzebu wynosi 2,31 miliona jenów (~ 81 651 PLN). Ta średnia jest co najmniej pięć razy większa od średniej kosztów pogrzebu w Stanach Zjednoczonych, które wynoszą średnio 444 000 jenów (~ 15694 PLN) za pogrzeb. A zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami, takimi jak Niemcy i Wielka Brytania, z ich średnimi wartościami około 198 000 jenów (~ 6998 PLN) i 123 000 jenów (~4347 PLN), pokrycie koszty pogrzebu w Japonii wydają się graniczyć napadem na bank.

Koszty wzrosły również z powodu rosnącej zależności od dostawców zewnętrznych. Tradycyjnie pogrzeby były w dużej mierze sprawą społeczności. Za każdym razem, gdy ktoś umierał w wiosce, zazwyczaj tworzył się zespół składający się z członków sąsiednich gospodarstw domowych, aby pomóc pogrążonej w żałobie rodzinie. Znaczna część pomocy udzielonej przez społeczność obejmowała przygotowanie przedmiotów pogrzebowych, pomoc przy posiłku po pogrzebie, przyjmowanie gości żałobnych z daleka oraz pochówek zmarłego. W miarę jak zmieniły się populacje i coraz więcej osób wyprowadzało się z tych ściśle powiązanych społeczności, takich grup zaczęło brakować, z wyjątkiem bardziej wiejskich, przestrzegających tradycji regionów Japonii. Zamiast pomocy, która kiedyś miała pochodzić od społeczności, ludzie muszą teraz polegać na agencjach pogrzebowych lub firmach zewnętrznych.

Po drugie, ilość tradycyjnych pogrzebów spada z powodu ich mniejszych rozmiarów .

Podczas gdy ceremonie pogrzebowe były skomplikowanymi sprawami pod koniec lat 80. ze względu na silną gospodarkę Japonii, z przesadnymi ilościami kwiatów, teraz ludzie zdecydowali się na więcej prywatnych pogrzebów, które obejmują tylko rodzinę członków i / lub bliskich przyjaciół zmarłego. Niektóre osoby decydują się nawet na styl pogrzebowy zwany chokusou, w którym zmarły jest natychmiast poddawany kremacji i nie odbywa się żadna stypa ani ceremonia.

Mniejsze pogrzeby zapewniają uniknięcie rosnących wydatków, takich jak wynajem domu pogrzebowego, ale innym czynnikiem, dla którego pogrzeby stały się mniejsze, jest to, że dla osoby, która umiera w wieku osiemdziesięciu lub dziewięćdziesięciu lat, nie ma nikogo, kto mógłby przyjść opłakiwać. W przypadku osób w podeszłym wieku ich główne kręgi społeczne uległy rozproszeniu, ponieważ większość ich najbliższych krewnych i przyjaciół już zmarła.

Wreszcie spadek liczby pogrzebów sponsorowanych przez firmę również przyczynił się do ogólnego spadku liczby pogrzebów w Japonii.

W powojennej Japonii wzrosła liczba firm, które w większym stopniu angażowały się w sprawy życiowe swoich pracowników – w tym w ich pośmiertne upamiętnienie. Nierzadko zdarzało się, że firmy dowolnej wielkości nadzorowały pogrzeby, zwłaszcza dla głównych administratorów, którzy odeszli, i często firmy całkowicie dostarczały siłę roboczą i fundusze niezbędne do przeprowadzenia ceremonii. Jednak obecnie mniej firm bierze udział w tej praktyce, pozostawiając koszty pogrzebu osobom i ich rodzinom.

Chociaż w Japonii rzeczy zdecydowanie wyglądają na drogie, Hiromi zauważa, że ​​nadal możesz zorganizować pogrzeb w przystępnej cenie, zdobywając potrzebne przedmioty we własnym zakresie.

Na przykład trumnę i urnę pogrzebową na prochy zmarłego można kupić osobno za 30000 jenów (~1060 PLN) i 3000 jenów (~106 PLN). Cena kremacji zależy od gminy – niektóre samorządy oferują tę usługę bezpłatnie, inne mogą pobierać niewielką opłatę w wysokości 10000 jenów (~353 PLN), co jest znacznie tańsze niż 60000 jenów (~2120 PLN) pobierane przez firmy zewnętrzne w obszarach metropolitalnych jak Tokio. Więc technicznie rzecz biorąc, możesz mieć pogrzeb za mniej niż 50 000 jenów (~ 1767 PLN), pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej przygotujesz się do tego.

Ale dla ludzi, którzy żonglują pracą, wieloma sferami społecznymi i rodziną, czas i energia niezbędne do przygotowania się do pogrzebu nie są czymś łatwym do pokonania indywidualnie. I choć może to być osobista opinia, ale jeśli zmarły naprawdę chce tradycyjnego pogrzebu, byłoby raczej w złym guście, gdyby nie uszanowanie jego ostatecznych życzeń.

Każda kultura ma swoje własne zwyczaje pogrzebowe, często odzwierciedlające tradycje historyczne, jak również wierzenia religijne.

Źródło: President Online via Hachima Kiko | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x