Rzeczy których mogłeś nie wiedzieć o układzie okresowym

W szkole zawsze był ten jeden dzieciak, który potrafił nazwać każdy pierwiastek z układu okresowego. W tamtym czasie uważaliśmy to za irytujące, ale patrząc na to dzisiaj, byliśmy po prostu trochę zazdrośni! Utworzony w 1869 r. układ okresowy jest dużą tabelą przedstawiającą liczby i wszystkie uporządkowane pierwiastki chemiczne.

Tabela stał się podstawą w salach lekcyjnych na całym świecie i pomagała uczniom niezliczoną ilość razy. Jest wiele powszechnie znanych faktów o układzie okresowym, na przykład to, że jest na nim 118 elementów i że wszystkie mają różne liczby i symbole, ale jest też wiele rzeczy, o których nie wiemy.

Oto kilka niesamowitych ciekawostek o układzie okresowym, o których mogłeś nie wiedzieć.

Spopularyzował go Rosjanin

Rosyjski chemik Dmitri Mendelejew jest powszechnie uznawany za człowieka, który stworzył układ okresowy. Podczas wykładu na Uniwersytecie w Petersburgu Mendelejew wymyślił tę tabelę jako sposób zilustrowania trendów we właściwościach znanych pierwiastków. Starał się również uwzględnić nieznane elementy i poprawnie przewidział, że wypełnią one luki w tabeli. Mendelejew jest uważany za wynalazcę układu, ale technicznie nim nie jest. Jego tabela jako pierwsza zyskał uwagę i wiarygodność w świecie nauki, ale Mendelejew nie był pierwszą osobą, która próbowała grupować pierwiastki według ich właściwości.

Naturalne a stworzone przez człowieka

Wszystkie elementy w tabeli są posortowane w kolejności zgodnie z ich masami atomowymi, co ułatwia ich zrozumienie. 94 pierwiastki istnieją naturalnie, chociaż niektóre występują w przyrodzie tylko w śladowych ilościach. Numery od 95 do 118, czyli od Ameryku do Oganesonu, są w rzeczywistości wytwarzane przez człowieka i zostały zsyntetyzowane w laboratoriach. Większość ludzi zakłada, że każdy element w tabeli występuje naturalnie! Naukowcy też nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i próbują zsyntezować nowe pierwiastki o dużych masach atomowych.

Inspiracją do stworzenia układu był Pasjans

Może Cię to zaskoczyć, ale układ okresowy jest powiązany z grą karcianą pasjans i po części zawdzięcza jej swój wygląd! Mendelejew najwyraźniej bardzo lubił gry karciane, a w szczególności tą konkretną. Zdecydował się wykorzystać format gry, aby uporządkować swoją tabelę.

Może być ich więcej

Należy pamiętać, że pierwiastki nie były tworzone ani odkrywane w kolejności ich liczby atomowej. W związku z tym możliwe, że wkrótce zobaczymy więcej elementów dodanych do tabeli. Na przykład hipotetyczny pierwiastek 120, Unbinil, jest obecnie w trakcie opracowywania, ponieważ chociaż wiemy, że musi istnieć, w rzeczywistości nigdy nie został zsyntetyzowany. To z pewnością skończy się zmianą wyglądu tabeli.

Układ okresowy to fascynujące dzieło, które odgrywa kluczową rolę w świecie współczesnej nauki. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa, a także, dlaczego jest taki istotny, a sposobem na nabycie tej wiedzy jest jego przestudiowanie. Może się okazać, że za kilka lat liczba elementów w tabeli znacznie przekroczy 118, chociaż niektórzy uważają, że prawdopodobnie nie będzie to liczba większa niż 137.

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Gettyimages, VisualsUnlimited, Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x