Jak starożytni używali gwiazd i planet?

Od tysięcy lat ludzie są zafascynowani gwiazdami na nocnym niebie w różnych kulturach. Jeszcze zanim astrologowie naprawdę zrozumieli, czym są gwiazdy i planety i czym się różnią, już obserwowali zmiany zachodzące na nieboskłonie. Prowadzili także obserwacje gwiazdozbiorów występujących na niebie. W starożytności planety i gwiazdy były używane do kilku celów.

Po pierwsze, używali gwiazd i planet do tworzenia kalendarzy. Już 5000 lat temu astronomowie badali zmiany zachodzące na Księżycu i Słońcu. Znali wzory, według których wschodziło i zachodziło słońce, a także wiedzieli, w jakich fazach będzie księżyc w poszczególne wieczory. Większość kultur stopniowo tworzyła kalendarze oparte na ruchach słońca i księżyca. Kiedy słońce wschodziło, oznaczało to początek nowego dnia, a kiedy zachodziło, dzień się kończył. A gdy księżyc był w pełni, był to znak, że miesiąc dobiegł końca i zaczął się nowy.

Innym sposobem wykorzystywania gwiazd i planet w starożytności było tworzenie opowieści. W starożytnych cywilizacjach ludzie tworzyli historie oparte na konstelacjach gwiazd, które wydawały się podobne do ludzi, przedmiotów czy zwierząt. Starożytni dokonywali takich astronomicznych obserwacji, a historie te zostały wyryte w kamiennych jaskiniach. Ta praktyka sięga aż 30 000 lat wstecz.

Gwiazdy i planety były również używane przez starożytnych ludzi do określania pozycji. Starożytni żeglarze używali gwiazd do prowadzenia ich na morzu. Astronomowie tamtych czasów rozumieli, że niektóre konstelacje, na przykład Wielki Wóz, można było zobaczyć tylko na północnym niebie. Wiedza o tej konstelacji i o kilku innych pozwalała podróżować im w konkretnym kierunku.

Starożytni ludzie również używali gwiazd i planet do przewidywania przyszłości. Znaki astrologiczne zostały stworzone przez wczesnych astronomów w starożytnym Babilonie. Astronomowie zapisywali ruchy i ścieżki, po których podążały planety i wierzyli, że śledząc planety, można rzeczywiście przewidywać przyszłość.

 

Źródła: Lolla Od

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x