Doskonale zachowany niedźwiedź jaskiniowy z epoki lodowcowej znaleziony w arktycznej Rosji

Pasterze reniferów na rosyjskim archipelagu arktycznym znaleźli nieskazitelnie zachowaną tuszę niedźwiedzia jaskiniowego z epoki lodowcowej – poinformowali w poniedziałek  (14.09) naukowcy.

Znalezisko, ujawnione przez topiącą się wieczną zmarzlinę, zostało odkryte na Wyspach Lachowskich z jego zębami, a nawet nienaruszonym nosem. Wcześniej naukowcy byli w stanie odkryć tylko kości niedźwiedzi jaskiniowych, które wymarły 15 000 lat temu.

Naukowcy z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku, najważniejszego ośrodka badań mamutów włochatych i innych prehistorycznych gatunków, uznali to znalezisko za przełomowe. W oświadczeniu wydanym przez uniwersytet badaczka Lena Grigorieva podkreśliła, że ​​„jest to pierwsze i jedyne w swoim rodzaju znalezisko – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi”. „Jest całkowicie zakonserwowany, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, w tym nawet nosem” – powiedział Grigorieva. „To znalezisko ma ogromne znaczenie dla całego świata”. Wstępna analiza wykazała, że ​​dorosły niedźwiedź żył od 22 000 do 39 500 lat temu. „Konieczne jest przeprowadzenie analizy radiowęglowej, aby określić dokładny wiek niedźwiedzia” – powiedział uczelnia Maxim Cheprasov.

Tusza niedźwiedzia została znaleziona przez pasterzy reniferów na Wyspie Bolszoj Lachowski. Jest to największa z Wysp Lachowskich, które są częścią archipelagu Nowych Wysp Syberyjskich, leżącego między Morzem Łaptiewów a Morzem Wschodniosyberyjskim. Naukowcy mają nadzieję, że uzyskają jego DNA.

Ostatnie lata przyniosły wielkie odkrycia mamutów, nosorożców włochatych, źrebiąt z epoki lodowcowej, kilku szczeniąt i młodych lwów jaskiniowych, gdy wieczna zmarzlina topi się na rozległych obszarach rosyjskiej Syberii.

 

Źródło: huffpost.com | Zdjęcia: pl.wikipedia.org

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x