Czy wiesz dla czego psy oblizują swoje pyski?

Ludzie i zwierzęta oblizują wargi. Przygotowują się do zjedzenia czegoś smacznego, prawda? Cóż, to powszechne założenie, chociaż nie jest ono do końca prawdziwe. Tak, ludzie na ogół oblizują usta w oczekiwaniu na smak czegoś, co może być naprawdę pyszne. Ale kiedy mówimy o psach, jest właściwie inny powód.

W czasopiśmie Behavioural Processes zasugerowano, że lizanie pyska jest w rzeczywistości formą komunikacji psów z ludźmi! Wiemy, że psy komunikują się z nami na wiele sposobów, w tym poprzez szczekanie i merdanie ogonami. Ale wydaje się, że oblizanie warg to także kolejny sposób na komunikowanie nam złożonych emocji i uczuć.

O co chodzi z lizaniem?

Więc okazuje się, że psy oblizują pyski, gdy zauważą, że ludzie są źli lub zdenerwowani. Jest to coś, co opiera się prawie wyłącznie na wizualnych bodźcach. To dziwne, ponieważ myśleliśmy, że psy mają słaby wzrok i nadrabiają to na przykład węchem. Jednak okazało się, że psy widzą lepiej, niż myśleliśmy, ponieważ reagują na to, jak nasze twarze wyrażają negatywne emocje. Najprawdopodobniej psy o wiele lepiej rozumieją ludzkie emocje, niż nam się wydawało.

Testy

Psom, które brały udział w badaniach, pokazywano wizerunki ludzi z pozytywnymi lub negatywnymi wyrazami twarzy. W tym samym czasie odtwarzano klipy audio zawierające pozytywne, negatywne i neutralne dźwięki. Okazało się, że psy oblizywały pyski tylko, gdy zobaczyły obrazy ludzi z negatywnym wyrazem twarzy, co sugeruje, że bodźce wizualne odgrywają największą rolę, gdy psy starają się zrozumieć jakie emocje towarzyszą ludziom.

Psy są mądre

W tym miejscu należałoby zakwestionować powszechny mit, jakoby koty były inteligentne, a psy głupie. Okazuje się, że psy też są całkiem sprytne!  Wciąż zaskakują nas na wiele różnych sposobów, a to tylko jeden z nich.

Następnym razem, gdy zobaczysz psa oblizującego usta, zamiast pomyśleć – „Och, mój pies jest głodny!”, będziesz świadomy, że twój pupil widział złość lub negatywne nastawienie na Twojej twarzy i robi wszystko, co w jego mocy, aby się z Tobą porozumieć. Pokazuje Ci, że się o Ciebie troszczy i, że Cię kocha. Jest to naprawdę niesamowita rzecz.

 

Źródła: Izak Tereb

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x