To naturalne, że pod koniec lata, kiedy przechodzimy od zabawy na słońcu do dłuższych, chłodniejszych nocy, odczuwamy ukłucie smutku. Oczywiście najlepszym sposobem na pozbycie się gorzko-słodkich uczuć są słodkie desery, w tym celu firma Häagen-Dazs Japan jest gotowa i chętna do pomocy.

Japońscy smakosze zawsze doceniają to, że do potrawy dodawane są sezonowe składniki, dotyczy to również słodyczy. Dlatego w tym miesiącu Häagen-Dazs wprowadza na rynek zupełnie nowy smak: kasztanowe mochi ze słodkiej fasoli .

Jeśli wybierasz się po to lody, to pod japońską nazwą, Hanamochi Kuri An, kuri oznacza japońskie słowo „kasztany”, które pojawią się wkrótce, gdy zbliżmy się do jesieni. Podczas gdy większość ludzi myśli o czerwonej wersji anko (tradycyjnej japońskiej pasty ze słodkiej fasoli), kasztanowe mochi ze słodkiej fasoli firmy Häagen-Dazs używa białej anko, która ma nieco bogatszy, mniej intensywnie słodki smak. Dodatkiem do lodów z białych anko jest sos kasztanowy subtelną domieszką soli. A ponieważ jest to część linii Hanamochi, na szczycie lodów leży warstwa kasztanowca anko mochi, lekko posypana cukrem, nadając różnej konsystencji i smaku.

Do lodówek w supermarketach i sklepach wielobranżowych dołącza również Hanamochi Ginse Kinako Kuromitsu .

To nie jest zupełnie nowy smak, ponieważ był oferowany przez ograniczony czas przy wielu okazjach w przeszłości. Te występy na bis są jednak dowodem na to, jak dobrze kinako (prażony proszek sojowy, tutaj zrobiony z mieszanki żółtej i czarnej fasoli dla bogatszego smaku i zapachu) działa jako wzmacniacz lodów, zwłaszcza gdy jest wsparty kuromitsu, oldschoolowy japoński syrop z brązowego cukru i polewa mochi. Ponadto, ponieważ Häagen-Dazs lubi majstrować przy dokładnym stosunku składników, tegoroczne Ginse Kinako Kuromitsu może zaoferować nieco inne doświadczenie niż to z lat poprzednich.

Oba smaki trafią do sprzedaży 29 września w cenie 295 jenów (~ 10,43 PLN)

Źródło: Häagen-Dazs via Entabe | Zdjęcia: Häagen-Dazs

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x