Kosmyk włosów Abrahama Lincolna sprzedaje się za 81 250 dolarów

Kosmyk włosów z sekcji zwłok prezydenta Abrahama Lincolna, wraz z zakrwawionym telegramem dostarczonym wkrótce po jego zamachu w 1865 r., sprzedano za ponad 81 000 dolarów (~302 976 PLN).

Gruby kosmyk włosów Lincolna, długości około 5 centymetrów, przymocowany do oficjalnego telegramu, sprzedany na aukcji w sobotę (12.09), zgodnie z oświadczeniem RR Auction of Boston.

Kosmyk włosów trafił pod opiekę dr Lymana Beechera Todda, kuzyna wdowy po Lincolnie, Mary Todd Lincoln. Todd był obecny podczas sekcji zwłok i uważa się, że zawinął kosmyk włosów w telegram, który jego asystent, George Kinnear, wysłał mu poprzedniego dnia.

„Powyższy telegram… dotarł do Waszyngtonu kilka minut po zastrzeleniu Abrahama Lincolna” – głosi napis napisany na maszynie przez syna doktora Lymana Beechera Todda, Jamesa A. Todda.

„Następnego dnia, podczas sekcji zwłok, kiedy kosmyk włosów obcięty z okolic lewej skroni prezydenta został przekazany dr Toddowi – nie znajdując żadnego innego papieru w kieszeni – zawinął kosmyk poplamiony krwią lub płynem mózgowym, w  telegram i pośpiesznie napisał na nim ołówkiem: „Włosy A. Lincolna”.

Przedmioty sprzedano za 81 250 USD (~ 303 911 PLN), czyli więcej niż 75 000 USD, które dom aukcyjny spodziewał się otrzymać, odkąd trafiły na aukcję internetową pod koniec zeszłego miesiąca.

Lincoln, który został szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1861 roku, jest znany z wydania Proklamacji o wyzwoleniu niewolników w Konfederacji w 1863 roku.

John Wilkes Booth śmiertelnie postrzelił Lincolna w teatrze Forda w Waszyngtonie w dniu 14 kwietnia 1865 roku. Oficjalny telegram Departamentu Wojny z przyczepionymi do niego włosami Lincolna został odebrany w Waszyngtonie o godzinie 23:00 tego samego dnia, zgodnie z RR Auction, która potwierdziła autentyczność włosów i telegramu.

„Kiedy masz do czynienia z próbkami włosów Lincolna, wszystko zależy od pochodzenia – a w tym przypadku wiemy, że pochodziło to od członka rodziny, który siedział przy łóżku prezydenta” – powiedział w oświadczeniu wiceprezes RR Auction, Bobby Livingston.

Źródło: upi.com | Zdjęcia: RR Auction

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x