Belgijskie miasto znajduje serce swojego byłego burmistrza w fontannie

Przez lata był to tylko miejska legenda. Potem zaczęli kopać i stwierdzili, że to prawda – serce byłego burmistrza miasta Verviers we wschodniej części Belgii naprawdę spoczywa pod fontanną.

Małe metalowe pudełko zawierające serce Pierre’a Davida w słoju wypełnionym etanolem zostało odkryte w zeszłym miesiącu podczas prac renowacyjnych zdobionej kamiennej fontanny w mieście. Relikwia jest wymieniona w dokumentach obywatelskich, ale dopóki jej nie znaleziono, „nikt w nią nie wierzył”, powiedział Reuterowi radny miasta Verviers, Maxime Degey.

„Dziś legenda nie jest już legendą. To rzeczywistość ”. David, pierwszy burmistrz miasta po uzyskaniu niepodległości przez Belgię, nadal pełnił urząd, kiedy zmarł w 1839 roku po upadku z budynku.

Władze zbudowały fontannę na jego cześć i za zgodą rodziny umieściły jego serce pod kamieniem w pomniku w 1883 roku. Pudełko jest wystawione w Muzeum Sztuk Pięknych i Ceramiki w Verviers. Po zakończeniu renowacji zostanie zwrócone Fontaine David w miejskim Place Verte.

„Nie znam żadnego innego przykładu burmistrza, którego serce zostało zachowane w pomniku… w środku jego miasta. To wyjątkowe ”- powiedziała Nathalie Weerts, zastępca kustosza muzeum.

David po raz pierwszy służył jako burmistrz Verviers w latach 1800-1808, kiedy Belgia znajdowała się pod panowaniem francuskim. Jego druga kadencja rozpoczęła się w 1830 r., w którym Belgia stała się niepodległym krajem.

Założył pierwszą w mieście straż pożarną i otworzył politykę, wpuszczając społeczeństwo do oglądania debat rady miejskiej.

VIDEO

Źródło: reuters.com | Zdjęcia: reuters.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x