Samice hieny zabijają młode własnymi kłami

Samice hieny mogą żądać krwi młodych – nawet we własnych klanach. Nowe badania sugerują, że dzieciobójstwo może być częścią strategii stosowanej przez kobiety w celu utrzymania pozycji społecznej.

„Nie chodzi o to, że te zdarzenia są dziwnymi, jednorazowymi rzeczami… to w rzeczywistości całkiem znaczące źródło śmiertelności” – mówi Eli Strauss, ekolog behawioralny z University of Nebraska – Lincoln. Strauss i jego koledzy przejrzeli trzy dekady danych na temat populacji hien cętkowanych w Kenii, aby zbadać śmierć młodych młodszych niż rok. Spośród 99 zaobserwowanych zgonów 21 można przypisać dzieciobójstwu, zawsze przez zabójczynie płci żeńskiej. Głód i lwy pochłonęły także życie wielu młodych młodych.

Obserwacje dzieciobójców sprawiły, że zespół zaczął się zastanawiać, dlaczego hieny zabijają we własnej grupie. „Wydaje się to sprzeczne z intuicją, jeśli zwierzęta czerpią korzyści z życia społecznego” – mówi Strauss. Chociaż hieny spędzają większość czasu samotnie, życie w grupie pozwala im bronić swojego terytorium przed rywalizującymi klanami hien i walczyć z groźnymi lwami.

W akcie łagodnej agresji dwie samice hieny zbliżają się do matki karmiącej swoje młode.

Matki hieny rodzą się w izolowanej norze. Ale zazwyczaj w ciągu kilku tygodni przenoszą swoje młode do wspólnego legowiska. Takie nory chronią maluchy przed dużymi drapieżnikami, które nie mogą wejść, mówi Ally Brown, studentka biologii środowiskowej na Uniwersytecie Stanowym Michigan w East Lansing. Ale wspólne legowisko stwarza inne zagrożenia – wszystkie przypadki dzieciobójstwa miały miejsce w jej pobliżu, udokumentowane przez badaczy, którzy albo znaleźli martwe młode, albo obserwowali klany z samochodów.

Samice hieny zabijają młode w taki sam sposób, w jaki atakują małą zdobycz . Hiena „po prostu podchodziła do młodego, chwytała ją za czaszkę i miażdżyła” – mówi Brown, który przedstawił swoją pracę na spotkaniu Ecological Society of America 2020, które odbyło się 3 sierpnia. Bliscy krewni bywają również nieczuli – jedna samica zaatakowała dwa młode swojej siostry, wyciągając je z legowiska przed zabiciem obu.

Samice hieny zabijają młode, miażdżąc ich czaszki – tak samo jak dorosłe hieny zabijają małe ofiary.

Wskazówka na temat tego, co wywołuje takie zabójstwa, leży w szeregach hien. W społeczeństwach hien mężczyźni mogą przychodzić i odchodzić, podczas gdy kobiety pozostają w pobliżu jako stali członkowie. Agresywne interakcje i sojusze pomagają określić, które hieny są na szczycie, a wszystkie jednostki wiedzą, na czym stoją, mówi Strauss.

Młode samice, które osiągają dorosłość, mogą wyhodować linię matczyną, co pomaga podnieść rangę tej grupy rodzinnej. W prawie wszystkich zbadanych przypadkach zabójcy zajmowali wyższe miejsce niż matka ofiary. Sugeruje to, że niektóre kobiety mogą używać dzieciobójstwa, aby utrzymać krew swoich rywali na niskim poziomie.

W 11 z 21 dzieciobójców zjadano martwe młode. Ponieważ czas zabijania młodych nie korelował z dostępnością zdobyczy, a głodne samce nie zabijały młodych, naukowcy doszli do wniosku, że spożywanie martwych młodych nie było główną motywacją do ataków. Ekolog behawioralny ze stanu Strauss, Brown i Michigan, Kay Holekamp, ​​również podzielił się swoimi wynikami 2 maja w przedruku opublikowanym na bioRxiv.org.

„Dzieciobójstwo to bardzo trudne do zaobserwowania zjawisko” – mówi Elise Huchard, ekolog behawioralna z Centre National de la Recherche Scientifique i University of Montpellier we Francji, która nie brała udziału w tej pracy. Jak mówi Huchard, liczba przypadków ze znaną przyczyną zgonu i jakość obserwacji stanowią o sile badania.

Więcej wiadomo o tym, dlaczego samce zabijają młode, mówi Huchard. U innych gatunków, takich jak na przykład lwy, samce mogą zabijać młode zwierzęta, aby matki szybciej stały się aktywne seksualnie. Podobne zachowanie zaobserwowano u delfinów. To badanie pokazuje teraz również, że u niektórych gatunków samice rywalizują o przekazywanie swoich genów, ale poprzez przetrwanie potomstwa, zamiast rywalizować o możliwości kojarzenia się. Przy dużej konkurencji w zakresie reprodukcji „samce i samice zrobią wszystko, aby promować własne potomstwo, łącznie z zabijaniem potomstwa” – mówi Huchard.

Pomimo traktowania młodych innych samic hieny mogą być „bardzo uważnymi i pracowitymi matkami” – mówi Strauss. Mamy hieny karmią swoje młode przez około 14 miesięcy i pomagają im uzyskać wystarczającą ilość pożywienia nawet po odstawieniu od piersi. A matki zdają się rozpoznawać swoją stratę, gdy zabijane jest młode, mówi Strauss, czasami wydając zaniepokojone dźwięki lub oporządzając martwe młode.

Źródło: Carolyn Wilke

A.K. Brown, K.E. Holekamp and E.D. Strauss. Infanticide by females is a leading source of juvenile mortality in a large social carnivore. Virtual 2020 ESA Annual Meeting, August 3 – August 6, 2020.

A.K. Brown, K.E. Holekamp and E.D. Strauss. Infanticide by females is a leading source of juvenile mortality in a large social carnivore. bioRxiv.org. Posted May 2, 2020. doi: 10.1101/2020.05.02.074237.

Zdjęcia: KATE YOSHIDA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x