Rzeczy których nie wiedziałeś o białych dziurach

Większość z nas słyszała o czarnych dziurach i możemy nawet mieć niewielką wiedzę o tym, czym one są, ale co z białymi dziurami? To zjawisko może być nawet trudniejsze do zrozumienia od czarnych dziur. Mówiąc najprościej, z naukowego punktu widzenia, biała dziura działa w odwrotny sposób niż czarna. Tam, gdzie czarna dziura zasysa materię, biała dziura ją oddaje. Ale warto zauważyć, że białe dziury są tylko hipotetyczne w ramach ogólnej teorii względności. Biorąc to pod uwagę, odgrywają ważną rolę w sposobie, w jaki postrzegamy czasoprzestrzeń. Oto kilka niesamowitych rzeczy, których nigdy nie wiedziałeś o białych dziurach.

Działają jako odwrotność czarnej dziury

Pomyśl o tym w ten sposób, czarna dziura to miejsce, do którego możesz wejść, ale nigdy z niego nie wyjdziesz. Podczas gdy biała dziura to miejsce, z którego możesz wyjść, ale nigdy nie będziesz mógł wrócić. Białe dziury mają w zasadzie jedno przejście, przez które wejście jest niemożliwe. Chociaż mamy wiele dowodów na istnienie czarnych dziur, niewiele jest dowodów na istnienie ich białych sióstr. Uważa się, że są one nierealne, ale często wysnuwane są hipotezy z nimi w roli głównej.

Rodzą się z czarnych dziur

Uważa się, że czarne dziury powstają, gdy gwiazdy kończą swój żywot w eksplozji znanej jako supernowa. Białe dziury miałyby zostać utworzone z czarnych dziur, które po osiągnięciu kresu swojego życia przekształciłyby się w białe. To zjawisko miałoby zachodzić w wyniku tak zwanego kosmicznego odbicia. Kiedy gwiazda zapada się pod wpływem własnej grawitacji, dochodzi do etapu, w którym nie może się już bardziej skurczyć. To tutaj następuje odbicie, a gwiazda doświadcza wewnętrznego ciśnienia, które przekształca ją w białą dziurę, oczywiście, to tylko teoria.

Mogły spowodować Wielki Wybuch

Większość z nas jest zaznajomiona z teorią Wielkiego Wybuchu, według której Ziemia została stworzona w wyniku kosmicznej eksplozji, a ewolucja doprowadziła nas do punktu, w którym jesteśmy teraz. Jednak istnieją dowody sugerujące, że to biała dziura mogła być odpowiedzialna za wystąpienie Wielkiego Wybuchu! Z pewnością byłby to dobry sposób na wyjaśnienie, w jaki sposób cała energia i materia nagle pojawiła się i rozprzestrzeniła po kosmosie. Jest to teoria, która została szczegółowo omówiona w artykule naukowym napisanym przez Jose Edgara Madriza Aguilara, Claudię Moreno i Mauricio Belliniego w 2013 roku.

Białe dziury są ciekawym pojęciem w nauce i odgrywają dużą rolę w sposobie, w jaki postrzegamy czarne dziury i czasoprzestrzeń. Z powyższych punktów widać, że istnieje wiele powodów, aby podejrzewać, że białe dziury rzeczywiście istnieją. Teoria białych dziur z pewnością będzie przewijać się w nauce jeszcze nie raz i może kiedyś nawet dojdziemy do punktu, w którym odkryjemy i udowodnimy ich istnienie.

 

Źródła: Ethan Reiff

Zdjęcia: Phys, Sciencealert

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x