Rzadki srebrny dolar znowu do kupienia

Rzadki srebrny dolar, który może być pierwszym kiedykolwiek wybitym przez mennicę amerykańską w 1794 r., Jest wystawiony na aukcji po sprzedaży za 10 milionów dolarów w 2013 roku.

Tak zwany dolar “Flowing Hair”, na którym widnieje wizerunek Lady Liberty z falującymi włosami po jednej stronie i orłem po drugiej, jest jednym z 1758 wybitych przez mennicę amerykańską w ciągu jednego dnia października 1794 roku.

Eksperci twierdzą, że monety, pierwsze srebrne dolary, nie były przeznaczone do obiegu, ale zostały przekazane urzędnikom i dostojnikom jako pamiątki.

„To było w zasadzie wydarzenie z zakresu marketingu PR” – powiedział CNN Douglas Mudd, kurator i dyrektor Muzeum Pieniądza Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego.

Mudd powiedział, że moneta, która jest sprzedawana na aukcji obok innych rzadkich monet z kolekcji Bruce’a Morelana, może być pierwszą wybitą monetą. Powiedział, że wciąż istnieje około 130-140 monet, a eksperci zauważyli pewne różnice między nimi.

„Szczegóły tej monety pokazują, że matryce, które zostały użyte do jej uderzenia, były w tak nieskazitelnym stanie, że mogła to być pierwsza moneta wybita z tych matryc – pierwsza srebrna moneta wybita z tych matryc” – powiedział Mudd.

Morelan kupił monetę za 10 milionów dolarów w 2013 roku, ustanawiając nowy rekord świata wśród najdroższej kupionej monety.

„To wymarzona moneta – bezcenny artefakt, z którego posiadania jestem dumny i bardzo mi przykro, że sprzedaje” – powiedział Morelan.

Monety Morelana zostaną sprzedane na aukcji przez Legend Auctions 8 października w hotelu Venetian w Las Vegas.

Źródło: upi.com | Zdjęcia: Yahoo Finance/YouTube

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x