Naukowcy pracują nad nadludzką wizją

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak niesamowite jest to, że prawie całe złożone życie na Ziemi rozwinęło organ, który może przekształcić światło w informacje, które mogą być przetwarzane w celu fundamentalnego sterowania ich życiem? Inne narządy potrafią robić niesamowite rzeczy, ale wyobraź sobie, gdzie bylibyśmy bez zdolności widzenia. Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy, ale jeśli się nad tym zastanowić, patrzenie przez nie w drugą stronę jest oknem na cały wszechświat.

Badania nad wzrokiem istnieją od bardzo dawna. Od czasu wynalezienia do soczewek kontaktowych i laseroterapii przeszliśmy bardzo długą drogę. Teraz naukowcy szukają sposobów nie tylko na poprawienie degenerującej się wizji, ale także na poprawę jej ponad ludzkie możliwości.

Kilka interesujących faktów na temat wzroku

Kiedy się rodzimy, nasze oczy mogą rozróżniać głównie czerń i biel (i odrobinę czerwieni). Poprawne widzenie kolorów pojawia się dopiero po kilku miesiącach, powoli uzyskujemy zdolność widzenia jednego dodatkowego koloru na raz.

W pełni dojrzałe oko to odpowiednik 576-megapikselowego aparatu cyfrowego. To ponad 5 razy więcej niż najlepsze dostępne obecnie aparaty smartfonowe. Twoje oczy działają nieprzerwanie przez około 16 godzin, znacznie przekraczając żywotność baterii jakiegokolwiek aparatu cyfrowego

Aktualne możliwości poprawy widzenia

Biorąc pod uwagę wszystkie niezwykłe cechy naszych oczu, czy jest coś, co powinniśmy poprawić? Niestety tak, oko jest podatne na wiele chorób i dolegliwości, które mogą wpływać na jego sprawność. Jesteśmy świadkami ogromnych przełomów w leczeniu wzroku, takich jak naprawa DNA i implanty siatkówki dla osób cierpiących na choroby genetyczne.

Naukowcy pracują obecnie również nad soczewką bioniczną, którą można wszczepić zamiast soczewki naturalnej i która może zapewnić lepsze widzenie i możliwość przybliżania obiektów. Inną niewielką, zgrabną technologią, która jest obecnie opracowywana, są nanocząsteczki, które wszczepione do oka mają umożliwić widzenie w podczerwieni.

Więc o co chodzi z implantami bionicznymi?

Soczewka bioniczna, opracowana przez firmę Ocumetrics, ma na celu zastąpienie naturalnej soczewki oka. Można ją wszczepić bezbolesnym 8-minutowym zabiegiem i osiągnąć zdumiewające rezultaty! Obecnie technologia umożliwia aż 3 krotną poprawę naszego standardowego wzroku, ale firma cały czas pracuje nad udoskonalaniem soczewki i spodziewa się dalszych postępów. Soczewka Ocumetric nie jest jeszcze dostępna publicznie, ponieważ oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, ale oznacza to, że technologia jest już dostępna i testowana.

A co z nanocząsteczkami na podczerwień?

Jeśli jesteś zainteresowany możliwością widzenia w zupełnie innym spektrum światła, możesz przyjrzeć się naukowcom, którzy niedawno wprowadzili nanocząsteczki do oczu myszy, aby umożliwić im widzenie w podczerwieni. Czym dokładnie jest widzenie w podczerwieni? Cóż, jeśli widziałeś filmy szpiegowskie, w których główny bohater śledził ludzi za pomocą ich sygnatur cieplnych, możesz uznać widzenie w podczerwieni za bardzo podobną koncepcję. Nanocząsteczki mają pozwolić zobaczyć różnice ciepła na małych obszarach, na przykład na ciele człowieka. Jaki jest tego sens? No cóż, mogą posłużyć do sprawdzenia, czy ktoś ma gorączkę, albo czy silnik auta się nie przegrzewa. Na pewno znalazłbyś dla nich jakieś zastosowanie.

 

Źródła: Mia Pazzo

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x