Jak rasa lekarzy może wpływać na przeżycie czarnych noworodków

Na początku życia dzieci borykają się z różnicami w zdrowiu rasowym, które zagrażają ich przetrwaniu. Umieralności niemowląt w Stanach Zjednoczonych jest ponad dwukrotnie wyższa dla czarnych niż dla białych niemowląt: 10,8 zgonów na 1000 urodzeń żywych w porównaniu z 4,6 na 1000 począwszy od 2018 roku, według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Obecnie badanie sugeruje, że kiedy czarne noworodki są leczone przez czarnoskórych lekarzy po urodzeniu, zmniejsza się różnica śmiertelności między czarnymi i białymi dziećmi. Dlaczego rasa lekarzy ma znaczenie, pozostaje skomplikowanym pytaniem. Jednak odpowiedzi mogą wskazywać, jak zapewnić najlepszą opiekę wszystkim dzieciom ze strony wszystkich lekarzy.

Różnice zdrowotne to różnice w stanie zdrowia, które są powiązane z niekorzystnymi warunkami ekonomicznymi, społecznymi lub środowiskowymi. Nierówności, które napędzają te dysproporcje, obejmują różnice w dostępie do opieki zdrowotnej i narażenie na zanieczyszczenia oraz zdrowotne skutki rasizmu.

Nawet biorąc pod uwagę wzrost ochrony ubezpieczeniowej w ciągu ostatniej dekady, czarnoskórzy Amerykanie nadal mają mniejsze szanse na posiadanie ubezpieczenia niż biali Amerykanie: w pierwszej połowie 2019 r. 13,6 procent dorosłych Czarnych było nieubezpieczonych, w porównaniu z 9,8 procent białych dorosłych, według CDC. W kwietniu badacze poinformowali, że mniej czarnych kobiet niż białych kobiet ma nieprzerwaną ochronę ubezpieczeniową przed, w trakcie i po ciąży. Oprócz dostępu do opieki zdrowotnej istnieją szkody zdrowotne wynikające z rasizmu strukturalnego. Historyczna, rasistowska praktyka zmiany wyglądu dzielnic została powiązana z ryzykiem przedwczesnego porodu i częstszych wizyt na izbach przyjęć z powodu astmy. Opuszczenie wydzielonej dzielnicy może doprowadzić do spadku ciśnienia krwi.

Nawet spotkania między lekarzem a pacjentem mogą być przyćmione uprzedzeniami. Na przykład czarnoskórzy Amerykanie rzadziej niż biali otrzymają wystarczające leczenie bólu. Badanie z 2016 roku wykazało, że niektórzy studenci medycyny i lekarze fałszywie wierzyli, że istnieją biologiczne różnice w ilości bólu doświadczanego przez czarnych Amerykanów w porównaniu z białymi Amerykanami, co wpłynęło na zalecenia dotyczące leczenia.

Zaczęto badać, czy opieka lekarza, który jest tej samej rasy lub płci co pacjent, zwana konkordancją, robi różnicę. Istnieją dowody na to, że może to poprawić stosunki między lekarzami i dorosłymi pacjentami oraz zwiększyć gotowość pacjentów do przyjmowania leków lub udziału w badaniach przesiewowych. Ale mniej wiadomo o tym, co to oznacza dla zdrowia pacjentów. To właśnie tam nowe badanie noworodków czarnych rzuca trochę światła; sugeruje, że w przypadku tych dzieci opieka lekarza czarnoskórego rzeczywiście ma znaczenie.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące porodów szpitalnych na Florydzie w latach 1992-2015 i odkryli, że w przypadku białych lekarzy noworodki czarnoskóre odnotowały o 430 zgonów więcej na 100 000 urodzeń niż noworodki białe. Ale pod opieką czarnego lekarza, nadmiar zgonów spadł do 173 na 100 000 ponad liczbę białych noworodków, donosi zespół 17 sierpnia w Proceedings of the National Academy of Sciences. Innymi słowy, pod opieką czarnoskórego lekarza „śmiertelność” noworodka rasy czarnej jest zmniejszona o ponad połowę.

Mimo to noworodki czarne nadal umierały częściej niż noworodki białe; rasa lekarzy to tylko jedna z wielu nitek, które mogą się łączyć, tworząc dysproporcje. Badanie nie sugeruje również, że noworodki rasy czarnej powinny być leczone wyłącznie przez lekarzy rasy czarnej – twierdzą naukowcy.

Science News rozmawiało z dwoma badaczami, którzy przeprowadzili badanie: Rachel Hardeman, badaczką równości w zdrowiu reprodukcyjnym z University of Minnesota School of Public Health w Minneapolis oraz Bradem Greenwoodem z George Mason University w Fairfax w stanie Wirginia, która prowadzi badania społeczne zdrowia populacji. Wywiad został zredagowany pod kątem długości i jasności.

SN : Dlaczego pacjenci rasy czarnej mają gorsze wyniki zdrowotne niż pacjenci rasy białej?

Hardeman: Podstawową przyczyną nierówności zdrowotnych w naszym społeczeństwie jest rasizm, który przybiera wiele różnych kształtów i form.

Jedną z rzeczy, które zostały dobrze omówione w ramach zdrowia matek [i] dzieci, jest hipoteza wietrzenia, w jaki sposób różne formy rasizmu i skumulowana niekorzystna sytuacja wynikająca z rasizmu w ciągu życia przyczyniają się do wczesnego starzenia się, starzenia komórkowego. To naprawdę sprawia, że ​​czarnoskóre kobiety w ciąży wyglądają fizjologicznie na starsze niż w rzeczywistości… Ta idea toksycznego stresu spowodowanego rasizmem i niekorzystną sytuacją społeczno-ekonomiczną w całym życiu może prowadzić do zużycia ciała, co stawia czarnych w niekorzystnej sytuacji w stosunku do ich zdrowie.

Hipoteza wietrzenia jest niezwykle ważna i istotna, ale musimy także myśleć i rozmawiać o tym, co dzieje się w kontakcie z opieką zdrowotną i klimacie instytucjonalnym. A potem jest kwestia dostępu do opieki. Są wszystkie te skomplikowane elementy tej układanki, na które należy wziąć pod uwagę.

SN : Co skłoniło cię do przyjrzenia się kwestii śmiertelności noworodków i zgodności lekarzy?

Hardeman: [Jest] wiele historii o tym, jak relacja świadczeniodawcy ma znaczenie dla opieki… Jest ważna dla ludzi i ma znaczenie dla satysfakcji pacjentów. Ale nie było dowodów empirycznych [przed naszym badaniem], które naprawdę byłyby w stanie powiązać zgodność z konkretnym wynikiem zdrowotnym.

Mogłam mówić osobiście jako czarna kobieta, która była w ciąży, tworząc zespół opiekuńczy, którego potrzebowałam w związku z ciążą i porodem. Chciałem douli [kobieta, zapewniająca ciągłe wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie] pochodzącej z tego samego pochodzenia rasowego co ja. Posiadanie kogoś, kto naprawdę rozumiał moje doświadczenie życiowe, było niezwykle ważne. Ogólnie rzecz biorąc, jest to odczuwalne i rozumiane anegdotycznie. Ale możliwość zagłębienia się w liczby i dane było dla mnie fascynujące.

SN : Dlaczego posiadanie czarnoskórego lekarza może przynieść korzyści noworodkowi rasy czarnej?

Greenwood : Czarni lekarze mogą być bardziej dopasowani do specyficznych doświadczeń, z jakimi borykają się czarne noworodki, [takich jak] trudniejsze porody w wyniku zwiększonej presji społeczno-ekonomicznej. Zastanówmy się, jakie praktyki są różne i spróbujmy przekazać je wszystkim.

Hardeman : Nasz personel medyczny jest również szkolony w sposób, który nie zawsze jest w pełni świadomy wpływu rasizmu, zarówno na życie ich pacjentów, którym służą lub którym w końcu będą służyć, ale także na historię rasizmu w naszym system opieki zdrowotnej. Umiejętność określenia sposobów, w jakie rasizm jest osadzony w systemie opieki zdrowotnej oraz szkód wyrządzanych społecznościom, zwłaszcza społecznościom kolorowym, również musi być częścią tej eksploracji.

SN : Co te wyniki oznaczają dla lekarzy i systemu opieki zdrowotnej?

Greenwood: Niektóre z reakcji były takie, że próbujemy demonizować lekarzy. To absolutnie nieprawda…. Przyjrzyjmy się temu i wymyślmy sytuacje, w których możemy ograniczyć śmiertelność noworodków, szczególnie w przypadku grupy, która tak bardzo jej doświadcza. Celem jest próba pokazania sytuacji, w których jest lepiej i gorzej, abyśmy mogli wejść i dowiedzieć się… jakie praktyki są skuteczne, a które nie.

Inną rzeczą, o której słyszeliśmy sporo, co jest naprawdę niepokojące, jest to, że oznacza to, że tylko czarni lekarze powinni leczyć czarne dzieci. Nie, nie zamierzamy tworzyć ery medycyny Jim Crow…. Istnieje ogromna różnorodność w jakości lekarza. Jeśli to zignorujemy i wybierzemy wyłącznie rasę, nie będzie to skuteczny sposób na znalezienie odpowiedniego lekarza.

Hardeman: Sprowadza się to do tego, że śmierć kliniczna dla czarnego noworodka, który jest leczony przez czarnego lekarza, jest zmniejszona o połowę w porównaniu z śmierciami, których doświadczają czarne noworodki, gdy są pod opieką białego lekarza. Nie oznacza to, że mówimy o dobrych i złych lekarzach lub lekarzach rasistowskich, a nie rasistowskich. Chodzi o to, że musimy zastanowić się i zbadać, co to oznacza w szerszym kontekście, w jaki sposób zapewniamy równość w naszym społeczeństwie.

Źródło: Aimee Cunningham

B.N. Greenwood et al. Physician-patient racial concordance and disparities in birthing mortality for newbornsProceedings of the National Academy of Sciences. Published online August 17, 2020. doi: 10.1073/pnas.1913405117

N. Krieger et al. Structural racism, historical redlining, and risk of preterm birth in New York City, 2013–2017American Journal of Public Health. Vol. 110, July 2020, p. 1046. doi: 10.2105/AJPH.2020.305656

J.R. Daw et al. Racial and ethnic disparities in perinatal insurance coverageObstetrics & Gynocology. Vol. 135, April 2020, p. 917. doi: 10.1097/AOG.0000000000003728

A Nardone et al. Associations between historical residential redlining and current age-adjusted rates of emergency department visits due to asthma across eight cities in California: an ecological studyLancet Planet Health. Vol. 4, January 2020, p. e24. doi: 10.1016/S2542-5196(19)30241-4

K.M. Hoffman et al. Racial bias in pain assessment and treatment recommendations, and false beliefs about biological differences between blacks and whitesProceedings of the National Academy of Sciences. Vol. 113, April 19, 2016, p. 4296. doi: 10.1073/pnas.1516047113

A.T. Geronimus et al. ‘Weathering’ and age patterns of allostatic load scores among Blacks and Whites in the United StatesAmerican Journal of Public Health. Vol. 96, May 2006, p. 826. doi: 10.2105/AJPH.2004.060749

Zdjęcia: FATCAMERA/GETTY IMAGES

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x