Dlaczego wiewiórki są zorganizowane lepiej od Ciebie?

Prawdopodobnie myślisz, że jesteś najlepszy, jeśli chodzi o organizację, prawda? Wszyscy znamy taką osobę, która jest zorganizowana do tego stopnia, że aż ​​irytuje – jeżeli nikt nie przychodzi Ci do głowy, to prawdopodobnie Ty jesteś tą osobą! Ale bez względu na to, jak zorganizowani jesteś Ty lub twoi przyjaciele, można śmiało powiedzieć, że nie masz szans z wiewiórkami! Tak, te urocze, małe gryzonie zamieszkujące drzewa i zbierające żołędzie zawstydzają nas na froncie organizacji.

Rzeczywiście, pomimo faktu, że wiewiórki mają mózgi wielkości M&M-sa, w rzeczywistości mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt przetrwania, który pomaga im przetrwać najtrudniejsze warunki, a także uciec przed drapieżnikami. Wiewiórki wykorzystują te pierwotne zdolności, aby osiągnąć sukces w innych dziedzinach, a ich organizacja jest kluczem do przetrwania. Oto kilka sposobów, w jakie wiewiórki udowadniają, że są lepiej zorganizowane niż Ty.

Organizują swoje jedzenie

Jedną z najbardziej imponujących cech wiewiórek jest ich zdolność do organizowania jedzenia. Można by pomyśleć, że po prostu magazynują swoje żołędzie w jednym wielkim stosie, ale byłby to błąd. W rzeczywistości wiewiórki sortują swoje orzechy i robią wszystko, co w ich mocy, aby oddzielić poszczególne typy. Eksperyment został przeprowadzony przez naukowców z UC Berkeley, którzy wyśledzili 45 dzikich wiewiórek na terenie kampusu. Dostarczyli wiewiórkom kilka rodzajów orzechów, w tym orzechy pekan, orzechy włoskie i orzechy laskowe. Byli zdumieni, gdy odkryli, że zwierzęta posortowały swoje orzechy w osobne stosy!

Wiedzą, kiedy gromadzić zapasy

Kolejną niesamowitą rzeczą dotyczącą wiewiórek jest fakt, że wiedzą, kiedy muszą zacząć magazynować swoje jedzenie. Na przykład żołędzie, które kiełkują późno, mają wysoką zawartość tłuszczu i są idealne do przechowywania w miesiącach zimowych. Wiewiórki o tym wiedzą, więc przechowują te żołędzie przez długi czas na zimę, podczas gdy w cieplejszych miesiącach utrzymują się na mniej pożywnych pokarmach. To pokazuje przezorność i świadomość, oraz że wiewiórki wiedzą, kiedy będą potrzebować bardziej pożywnych pokarmów.

Pamiętają

Wiemy już, że wiewiórki będą przechowywać i sortować jedzenie w różnych miejscach. Oznacza to, że mają jedną kryjówkę na orzechy włoskie, jedną na orzechy laskowe, jedną na orzechy pekan i tak dalej. Zawsze udaje im się zapamiętać, gdzie są ich kryjówki i doskonale wiedzą, z jakim orzechem mają udać się w dane miejsce.

Założymy się, że nie wiedziałeś, że wiewiórki mogą gromadzić nawet dziesięć tysięcy orzechów rocznie! Wiewiórki mają również zdolność planowania przyszłości i podejmowania decyzji, które przyniosą im korzyści zimą. Rozumieją różnicę w odmianie, wielkości i wadze orzechów, a także w tym, co muszą magazynować, a co mogą zjeść. Wiewiórki są mądrzejsze, niż myślisz!

 

Źródła: Rob Kempinski

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x