Zimbabwe podejrzewa, że ​​słonie zmarły z powodu infekcji bakteryjnej

Jedenaście młodych słoni znalezionych martwych w pobliżu największego parku dzikich zwierząt w Zimbabwe, mogły ulec infekcji bakteryjnej, poinformowała we wtorek (01.09) krajowa agencja parków, po tym, jak wykluczyła kłusownictwo i zatrucie cyjankami.

Zwłoki słoni odkryto w zeszły piątek (28.08) w lesie Pandamasuwe w zachodnim Zimbabwe, między Parkiem Narodowym Hwange a Wodospadami Wiktorii. Tajemnicze zgony nastąpiły po tym, jak w czerwcu Botswana doniosła o śmierci ponad 200 słoni.

Columbus Chaitezvi, główny lekarz weterynarii w Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority (Zimparks), powiedział, że po wstępnych testach agencja podejrzewała, że ​​słonie mogły zarazić się śmiertelną infekcją bakteryjną podczas poszukiwania pożywienia. Gdy kraj wkracza w gorący sezon letni, brakuje pożywienia, a młodsze słonie jedzą trawę i zagłębiają się w glebie, narażając się na bakterie – powiedział.

„Jak dotąd wskazania laboratoryjne są takie, że jest to infekcja bakteryjna, ale nie wiemy, jaki to rodzaj bakterii” – powiedział Chaitezvi Reuterowi.

Rzecznik Zimparków, Tinashe Farawo, powiedział, że zmarli mieli od pięciu do sześciu lat.

„Widać, że te młode nie mogą sięgać po wierzchołki drzew, więc jedzą wszystko, co w niektórych przypadkach może być trujące” – powiedział Farawo. Chris Foggin, którego laboratorium Victoria Falls Wildlife Trust pomaga w testowaniu próbek, a także wcześniej testowanych próbek z Botswany, powiedział, że jak dotąd nie było podobieństw między śmiercią słoni w obu krajach. Co najmniej 200 słoni zginęło w parkach dzikich zwierząt Zimbabwe z powodu braku pożywienia i wody, a także dziesiątki bawołów i antylop od niszczycielskiej suszy w 2019 roku.

Przedstawiciele Zimparków twierdzą, że największym zagrożeniem dla słoni w Zimbabwe jest przeludnienie, a niższe opady w tym roku mogą ponownie doprowadzić zwierzęta do głodu. Zimbabwe jest domem dla około 80 000 słoni, około jednej piątej całej afrykańskiej populacji, szacują obrońcy. Ogólna liczba znacznie spadła w ostatnich latach, głównie z powodu połączenia kłusownictwa, nielegalnych polowań i suszy.

Źródło: reuters.com | Zdjęcia: REUTERS/Philimon Bulawayo/File Photo

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x