Pierwsza sztuka jaskiniowa o 10000 lat starsza niż sądzono

Monet, Cézanne, Renoir i Degas to tylko niektórzy ze światowej sławy artystów z Francji. Teraz nowe badanie obrazów znalezionych na ścianach jaskini Chauvet-Pont d’Arc 90 km od Awinionu ujawnia, że ​​stworzyli nie tylko jedni z najlepszych artystów świata, ale także pierwsi.

Opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences, badania wykorzystywały promieniowanie radiowęglowe datowane na dzień dzisiejszy w celu wykazania, że najwcześniejsze obrazy w jaskini pochodzą z 37 000 lat, co czyni je o 10 000 lat starszymi niż wcześniej sądzono.

Co to jest datowanie radiowęglowe?

Rośliny absorbują izotopy węgla-14 podczas fotosyntezy z CO 2 z powietrza i przechowują je w swoich komórkach. Następnie zwierzęta spożywają izotop podczas jedzenia roślin lub w przypadku drapieżników zwierzęta, które się nimi żywią. Gdy te rośliny i zwierzęta umierają, nie magazynuje się już węgla-14, ale te, które już znajdują się w ich komórkach, rozpoczynają powolny proces rozpadu radioaktywnego.

Przy okresie półtrwania wynoszącym 5730 lat naukowcy są w stanie zmierzyć ilość węgla-14 do 50 000 lat wstecz.

Naukowcy wykorzystali próbki węgla drzewnego, które mieszkańcy jaskiń z epoki kamienia używali do swoich obrazów, kawałki węgla drzewnego z podłogi i kości niedźwiedzia jaskiniowego, wszystkie zawierające ślady węgla-14 i byli w stanie dokładniej określić wiek malowideł.

Dlaczego poprzednie badania się mylą?

Problem polega na tym, że poziomy CO 2 w powietrzu zmieniają się w czasie, tak że zmienia się również ilość węgla w komórkach organizmów. Należy wziąć pod uwagę te fluktuacje, aby prawidłowo oszacować wiek skamieniałości.

Rekonstruując poziomy CO 2 z pierścieni w pradawnych pniach drzew i skamieniałości organizmów jednokomórkowych, naukowcy byli w stanie dokładniej określić wiek obrazów, czyniąc je o 10 tysięcy lat starszymi niż wcześniej sądzono.

Szkoda tylko, że jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających i nie można samemu podziwiać prehistorycznych oryginałów. Zamiast tego wystarczy obejrzeć dokument o nich słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga.

Źródło: Julia Biermann, Science Focus | Zdjęcie: sciencefocus.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x