62-letni Python złożył 7 jaj, mimo że nie był z mężczyzną przez 2 dekady

Eksperci z zoo w St. Louis próbują dowiedzieć się, jak 62-letni pyton królewski złożył siedem jaj, mimo że nie przebywał w pobliżu pytona męskiego przez co najmniej dwie dekady.

Mark Wanner, kierownik działu herpetologii w zoo, powiedział, że bezpłciowe rozmnażanie się pytonów królewskich nie jest rzadkością. Węże czasami przechowują plemniki w celu opóźnionego zapłodnienia. Poród jest również niezwykły, ponieważ pytony królewskie zwykle przestają składać jaja na długo przed osiągnięciem 60 lat, powiedział Wanner.

„Z pewnością byłaby najstarszym wężem, jakiego znamy w historii” – powiedział Wanner, który złożył jaja, zauważając, że jest najstarszym wężem, kiedykolwiek udokumentowanym w zoo.

Pyton, któremu nie nadano nazwy, złożył jaja 23 lipca. Trzy z nich pozostają w inkubatorze, dwa wykorzystano do pobierania próbek genetycznych, a węże w dwóch pozostałych jajach nie przeżyły. Jaja, które przeżyją, powinny wykluć się za około miesiąc.

Pobieranie próbek genetycznych pokaże, czy jaja były rozmnażane płciowo, czy bezpłciowo, co nazywa się fakultatywną partenogenezą. Jedynym innym pytonem królewskim w herpetarium w zoo jest samiec w wieku około 31 lat. Węże nie są widoczne publicznie.

Prywatna właścicielka przekazała samicę zoo w 1961 roku. W 2009 roku złożyła jaja, które nie przetrwały. Inny lęg urodził się w 1990 roku, ale te jaja mogły zostać poczęte z samcem, ponieważ w tamtym czasie węże były umieszczane razem w wiadrach, podczas gdy opiekunowie sprzątali ich klatki.

Źródło: huffpost.com  | Zdjęcia:Photo by Kristijan Arsov on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x