Zmiany w systemie edukacji w Japonii

Każdy, kto kiedykolwiek uczył  lub znał nauczyciela, wie, jak duże może być obciążenie pracą – na całym świecie nauczyciele mierzą się z nowymi programami nauczania i nocami spędzonymi na ocenianiu prac, aby zostać nagrodzonym skargami i nadużyciami ze strony uczniów i rodziców. W Japonii sytuacja staje się jeszcze bardziej intensywna dla nauczycieli gimnazjów. W gimnazjum dzieci zaczynają dołączać do klubów pozaszkolnych i drużyn sportowych, a te potrzebują opiekunów. Zajęcia klubowe mogą odbywać się zarówno przed, jak i po lekcjach oraz okazjonalnie w weekendy, a część wakacji jest przeznaczona na imprezy, takie jak konkursy lub przedstawienia.

Można by się zatem zastanawiać, kiedy japońscy nauczyciele gimnazjów mają mieć czas na wykonanie innych tysięcy obowiązków, które mają wobec swoich uczniów… kiedy będzie dla nich czas na przerwę.

MEXT , japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii, podejmuje kroki w celu rozwiązania tego problemu, przekształcając działalność klubów w „działania lokalne” , co oznacza, że ​​lokalne kluby sportowe, pracownicy społeczni lub personel siłowni mogą w praktyce nadzorować zamiast nauczycieli. Dotyczy to również problemu nauczycieli przydzielonych do klubu, którzy nie są w stanie zapewnić przydatnych wskazówek swoim uczniom; nauczyciele są często przydzielani do klubów sportowych lub kulturalnych bez żadnej wiedzy w zakresie tematyki klubu, co oznacza, że ​​nie mogą odpowiadać na pytania uczniów ani udzielać przydatnych porad.

Oczekuje się, że reformy zostaną wprowadzone w życie w gimnazjach za trzy lata, a reformy w szkół średnich będą uzależnione są od wyników w gimnazjach. Reakcja na zapowiadane reformy była w dużej mierze pozytywna, chociaż różni internauci wydawali się wątpić, czy osoby ze społeczności byłyby w stanie nadzorować hałaśliwe nastolatki, których można się spodziewać na spotkaniu klubu gimnazjalnego.

Może to być bardzo mały krok, ale przynajmniej podjęto pewny wysiłek w kierunku odciążenia nauczycieli japońskich szkół publicznych. Może w przyszłości będą mogli popracować nad tym, aby pomóc uczniom zrelaksować się również podczas wakacji!

Źródło: NHK News Web via My Game News Flash  | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x