Buddyjski posąg przybył z kosmosu

Pierwotnie odkryty w 1938 roku posąg wkrótce stał się częścią prywatnej kolekcji w Monachium. Jednak w 2009 roku artefakt został wystawiony na aukcję, a naukowcy skorzystali z okazji, aby przyjrzeć się bliżej.

Ten mierzący 24 cm „żelazny człowiek” waży ponad 10 kg i prawdopodobnie przedstawia buddyjskiego boga Vaiśravaṇę. Ma również dużą swastykę na zbroi na piersi – symbol zdobiący wiele buddyjskich posągów i może wyjaśnić, dlaczego naukowcy sprowadzili artefakt z powrotem do Niemiec.

Buddyjski posąg “ żelaznego człowieka ” (źródło: Elmar Buchner)

Analizując jego skład, naukowcy pod kierunkiem dr Elmara Buchnera z Uniwersytetu w Stuttgarcie ujawnili, że posąg został wyrzeźbiony z ataksytu – rzadkiego rodzaju meteorytu żelaznego o wyjątkowo wysokiej zawartości niklu.

„Posąg został wyrzeźbiony z żelaznego meteorytu, z fragmentu meteorytu Chinga, który uderzył w obszary przygraniczne między Mongolią a Syberią około 15 000 lat temu” – mówi Buchner.

Uważa się, że sam artefakt ma prawie 1000 lat i możliwe, że rzeźbiarz uznał meteoryt za przesłanie od bogów. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy czczono kosmiczne skały – historyczne dowody wskazują na kult meteorytów w miejscach tak różnorodnych, jak Grenlandia i Australia. Niektórzy uważają, że nawet słynny Czarny Kamień – kamień węgielny świętego miejsca Kaaba w Mekce w Arabii Saudyjskiej – ma pozaziemskie pochodzenie.

Źródło: sciencefocus.com | Zdjęcie: Photo by averie woodard on Unsplash;

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x