Odkrycia archeologiczne wykryte przez satelity

Odkrycia archeologiczne w całej historii miały zasadnicze znaczenie dla rozwoju nauki i nadania nam szerszego kontekstu historii, którą już znamy. W rzeczywistości dzięki tym odkryciom możemy się wiele dowiedzieć o przeszłości i wykorzystać je, aby zmienić sposób, w jaki patrzymy na teraźniejszość. Na przestrzeni wieków dokonano dość niezwykłych odkryć archeologicznych, a rzeczami, które nam w tym pomagają, są satelity.

Odkąd rozwinęła się technologia pozwalająca nam unosić się w przestworzach, znacznie wzrosła nasza zdolność do archeologii lotniczej. Korzystając z satelitów, naukowcy byli w stanie odkryć niesamowite miejsca, które były wcześniej nieznane i nie mogły zostać odkryte z poziomu gruntu. To tylko niektóre z najbardziej oszałamiających odkryć archeologicznych dokonanych przez satelity na przestrzeni lat.

Nowe grobowce i piramidy – Egipt

Wiemy już o Wielkich Piramidach w Gizie, ale stosunkowo nie dawno dokonano odkryć za pośrednictwem satelity, który ujawnił 17 nowych piramid (choć jest to kwestionowane), nie wspominając o ponad 1000 grobowców i ponad 3000 osad w całym Egipcie. Egiptolog Sarah Parcak dokonywała odkryć za pośrednictwem satelity od 2003 roku i w dużej mierze to jej przypisuje się te odkrycia. Uważa się również, że znalazła lokalizację zaginionego miasta Tanis.

Ostatnie dni Majów – Gwatemala

Wiemy, że potężne i imponujące Imperium Majów osiągnęło swój szczyt w VIII wieku i zostało całkowicie zniszczone około X wieku. Ale do teraz jest tak wiele rzeczy, których nie wiemy o tej wielkiej cywilizacji. Archeolodzy pracowali nad analizą zdjęć satelitarnych, aby zrozumieć, jak doszło do upadku cywilizacji Majów. Teoria głoszona przez Toma Sewera głosi, że katastrofa ekologiczna doprowadziła do upadku ich cywilizacji. Niektórzy kwestionują tę teorię, ale wydaje się, że jest to jedna z bardziej logicznych i akceptowanych teorii upadku Majów.

Posągi Moai – Wyspa Wielkanocna

Oszałamiająca Wyspa Wielkanocna słynie z naprawdę rewelacyjnych posągów Moai, które nieustannie pobudzają wyobraźnię od ich odkrycia w 1722 roku. Jedną rzeczą, która od wieków intryguje naukowców, jest to, w jaki sposób te wielkie monolity zostały przeniesione przez Rapa Nui z kamieniołomu, w których zostały wykonane, do wielu obszarów wyspy, gdzie można je znaleźć. Wykorzystanie archeologii satelitarnej ujawniło siedem dużych dróg znajdujących się na wyspie, co prowadzi do teorii, że posągi były przenoszone lub ciągnięte za pomocą lin. Ta teoria została przetestowana i okazało się, że posągi z łatwością mogły zostać rozsiane po wyspie w ten sposób.

Obecnie istnieje wiele różnych metod dokonywania odkryć archeologicznych. Ważne jest, abyśmy jak najwięcej dowiedzieli się o tych niesamowitych miejscach, ponieważ mogą one pomóc w ujawnieniu rzeczy, których nigdy nie wiedzieliśmy o historii i minionych cywilizacjach.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x