Jak posiadanie psa może wydłużyć twoje życie?

Ponieważ około 44% gospodarstw domowych posiada psa, nie jest zaskakujące, że są one bardzo popularnym zwierzakiem. Mogą zapewnić godziny rozrywki, a także zmienić życie osób z wadami wzroku na całym świecie. Ale czy uwierzyłbyś, że posiadanie psa może wydłużyć twoje życie? Cóż, nowe badania mogą dać ci kolejny powód, by chcieć mieć w swoim życiu czworonożnego przyjaciela.

Badania

W 2001 roku ponad 3,4 miliona Szwedów zapisało się do zupełnie nowego badania. Były pewne ścisłe wytyczne, ponieważ uczestnicy musieli nie mieć wcześniejszej historii chorób sercowo-naczyniowych, a także być mało wrażliwi na fakt, że ich życie jest śledzone. W ciągu następnych 12 lat naukowcy prowadzący badanie spędzali czas na monitorowaniu, jak wszyscy radzą sobie ze swoim życiem.

Podczas gdy niektórzy uczestnicy mieli psy, inni nie mieli żadnych zwierząt. Po dwunastu latach, niektórzy z uczestników odeszli, podczas gdy inni rośli w siłę. Po przejrzeniu wszystkich informacji (a było ich dużo), naukowcy otrzymali niewiarygodne wyniki.

Wyniki

Po wykluczeniu innych czynników – takich jak wiek i płeć – naukowcy byli w stanie wywnioskować, jak posiadanie psa wpłynęło na życie właściciela zwierzęcia. Statystyki były szokujące. W przypadku osób biorących udział w badaniu, które posiadały psa, ryzyko śmierci było o 20% mniejsze niż w przypadku osób, które żyły bez zwierząt.

W grupie właścicieli psów wszyscy mieli o 8% mniejsze ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek formy chorób układu krążenia, takich jak niewydolność serca czy udar. Wszystkie te statystyki zostały porównane z osobami z grupy nieposiadającej psów. Jeśli wiele osób mieszkało razem w domu, wprowadzenie psa do rodziny nadal przynosiło te same korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie szans na śmierć.

Uzasadnienie odkrycia

Chociaż naukowcy byli w stanie dowiedzieć się, jak pies wpływa na życie ludzi, nie byli w stanie wydedukować dokładnie, dlaczego ma taki wpływ na życie jednostki. Jednak wysnuli pewne domysły. Jedna z tez mówi, że ​​posiadanie psa oznacza większe prawdopodobieństwo, że dana jednostka będzie aktywna. Ponieważ większość psów lubi codziennie chodzić na spacer lub aportować na podwórku, czworonożny towarzysz może być doskonałym powodem, aby wstać i zacząć ćwiczyć.

Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne w przypadku osób mieszkających samotnie, ponieważ nie ma nikogo innego, kto mógłby zająć się zwierzęciem. Inną myślą stojącą za obniżonym ryzykiem śmierci jest to, iż udowodniono, że psy zmniejszają stres. Mniejszy stres oznacza niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko rozwoju jakiejkolwiek formy choroby serca. Ogólnie rzecz biorąc, psy po prostu czynią nas szczęśliwszymi ludźmi!

Przyszłość

Niestety, chociaż każdy miłośnik psów chciałby promować fakt, że ich psiaki pomagają im żyć dłużej i zdrowiej, nadal potrzeba więcej badań, aby ostatecznie udowodnić te twierdzenia. Nie oznacza to również, że każdy jest przygotowany do opieki nad psem. Są one kosztownymi zwierzętami wymagającymi opieki, a ponadto wymagają dużo czasu i poświęcenia. Jeśli ktoś już choruje lub ma trudności z finansowaniem swojego życia, zakup lub adopcja psa może nie być najlepszą decyzją.

Zawsze wiedzieliśmy, że psy są genialne, ale teraz jest jeszcze więcej powodów, by doceniać tych czworonożnych przyjaciół, którzy sprawiają nam radość od prawie 16 000 lat. Choć oswajanie wilka może nie być obecnie najlepszym pomysłem, udanie się do lokalnego schroniska i adopcja pupila może pomoc Tobie i twojemu dziecku w poprawie waszego życia.

 

Źródła: Ethan Reiff

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x