Jak COVID-19 pogłębił nierówność płci wśród siły roboczej w USA

Pandemia pozostawiła bez pracy miliony ludzi w całych Stanach Zjednoczonych. Jednak dane ankietowe pokazują, że kobiety zostały szczególnie dotknięte – podają naukowcy w sierpniowym Sociusie. Te różnice między płciami w dużej mierze utrzymywały się nawet wtedy, gdy badacze skupili się na gospodarstwach domowych, w których zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykonywali prace, które można było wykonać w domu.

„Życie stało się trudniejsze dla wszystkich, ale kobietom stało się dużo trudniej niż mężczyznom” – mówi William Scarborough, socjolog z University of North Texas w Denton.

Scarborough i współpracownicy porównali badania US Census Bureau dotyczące trendów na rynku pracy dla małżeństw heteroseksualnych z lutego i kwietnia, czyli miesięcy tuż przed i po rozpoczęciu pracy zdalnej w domu. Podczas gdy bezrobocie wzrosło we wszystkich grupach, najbardziej ucierpiały kobiety bez dzieci, przy czym bezrobocie wzrosło z 2% w lutym do 13,6% w kwietniu. Dla porównania, w śród mężczyzn bez dzieci odnotowano wzrost bezrobocia z 2,2% do 9,5%.

Wśród kobiet z dziećmi w wieku od 1 do 12 lat bezrobocie wzrosło z około 2 do 3 procent w lutym do około 12 do 13 procent w kwietniu – wzrost o 8,9 do 11 punktów procentowych. W przypadku mężczyzn z dziećmi w tym przedziale wiekowym bezrobocie wzrosło w kwietniu do 9–10 procent, o 7,3 punktu procentowego.

Podział płci

Pozostawanie w domu w marcu z powodu pandemii koronawirusa wywołały powszechne bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Dane spisowe pokazują, że kobiety radziły sobie gorzej niż mężczyźni, a szczególnie silnie ucierpiały kobiety bez dzieci i te z małymi dziećmi w wieku szkolnym.

Badacze szacują, że prawie 250 000 matek więcej niż ojców z dziećmi w tym wieku całkowicie odeszło z rynku pracy i nie szukało nowej pracy. Różnice utrzymywały się nawet wtedy, gdy oboje rodzice małych dzieci pracowali na stanowiskach, które pozwalały na telepracę, a matki skracały swój czas pracy bardziej niż ojcowie.

Jak mówi Scarborough, kobiety są atakowane z wielu powodów. Siła robocza w USA jest silnie podzielona ze względu na płeć – kobiety koncentrują się na usługach i opiece, które wymagają bezpośredniego kontaktu. A z powodu zamkniętych przedszkoli i szkół matki wzięły na siebie więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i nauczaniem w domu niż ojcowie.

Ekonomiczny ból kobiet związany z pandemią może trwać przez całe życie z powodu utraty zarobków i mniejszego potencjału awansu zawodowego, mówi Scarborough.

 

 

Źródło: Sujata Gupta

L.C. Landivar et al. Early signs indicate that COVID-19 is exacerbating gender inequality in the labor force. Socius. Vol. 6, August 2020, p. 1, doi:10.1177/2378023120947997

Zdjęcia: DAMIRCUDIC/E+/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x